Wbrew wcześniejszym zapewnieniom w Chojnicach powstanie tylko jeden, nie cztery, Punkt Szczepień Powszechnych. Znajduje się on w Medycznej Szkole Policealnej przy ul. Świętopełka. Punkt jest już po weryfikacji NFZ-u. Opinia jest pozytywna.
28 kwietnia 2021 12:28Pierwotny plan zakładał, że Punkt Szczepień Powszechnych (wcześniej nazywany Punktem Szczepień Masowych) koordynować będzie burmistrz miasta Chojnice. Ten wysłał do Narodowego Funduszu Zdrowia propozycje czterech przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które zadeklarowały możliwość szczepienia minimum 200 osób dziennie (wymóg Ministerstwa Zdrowia).
Swój, asekuracyjny punkt (w razie gdyby chętnych z powiatu chojnickiego było więcej niż mogą obsłużyć POZ), postanowił utworzyć także starosta chojnicki. Ostatecznie, tylko placówka wskazana przez Marka Szczepańskiego otrzymała pozytywną rekomendację NFZ.
Od poniedziałku do soboty
PSP utworzony został w budynku wielofunkcyjnym Medycznej Szkoły Policealnej w Chojnicach przy ulicy Świętopełka 3. Praca tam ma ruszyć 5 maja rano. Punkt będzie czynny od poniedziałku do piątku w godz. od 8.30 do 19.30 oraz w sobotę od 9.00 do 16.00. Jeżeli jednak zajdzie taka potrzeba szczepienia będą się odbywały także w niedzielę. Pacjenci przyjeżdżający na immunizację samochodami mogą je zaparkować przed laboratorium medyka lub przy uczelni Pomeranii (po drugiej stronie ulicy). W pobliżu znajdują się także przystanki autobusowe linii nr 7 i 6 (ul. Świętopełka), 2 (ul. Gdańska) oraz 4 (ul. Drzymały).
Kadra przygotowana
- Kadrowo jesteśmy przygotowani do zabezpieczenia szczepień w czterech zespołach szczepiennych, które są w stanie dziennie podjąć 200 pacjentów. Jednocześnie będą pracowały cztery zespoły. Punkt zabezpieczać będzie 25 pielęgniarek i ratowników medycznych. Ze starostwa powiatowego też zgłosiły się osoby chętne, które administracyjnie będą nas wspierać, bo oprócz pracy z pacjentem jest dużo właśnie takich zadań administracyjnych - mówi Katarzyna Karpus, koordynatorka zespołu pielęgniarek i ratowników medycznych z przychodni Gemini. Urzędnicy będą pełnili rolę rolę asystenta medycznego. To właśnie ich możemy spotkać w puncie rejestracyjnym, to oni wypełnią naszą kartę szczepień lub odbiorą telefon służący do rejestracji.
Koncepcja rejestracji
Zanim pacjent zostanie zaszczepiony w punkcie przy ul. Świętopełka musi się najpierw zarejestrować. - Robimy to w specjalnie dedykowanym programie na podstawie, przede wszystkim, wpisów pacjentów w systemie informatycznym. Osoby zgłaszają się w systemie informatycznym bądź dzwonią na infolinię 989, bądź też będą mogły dzwonić bezpośrednio do nas. Udostępnimy te numery w stosownym czasie - informuje Katarzyna Karpus. Przewidziany jest także wariant dla osób wchodzących do punktu szczepień „z ulicy”.
- Doświadczenie w tym względzie już nas nie zawodzi. W POZ spotykamy się w tym, że ludzie boją się tych informatycznych rozwiązań i przychodzą do nas sami. Nie ukrywam też, że są problemy z dodzwonieniem się, ponieważ telefonów jest naprawdę bardzo, bardzo dużo. Będziemy też ludzi zachęcać do wysyłania SMS-ów, na które będziemy odpowiadać. To też jest bezpieczna forma - dodaje.
Ankieta kwalifikująca na szczepienie
Przy rejestracji weryfikowana jest ankieta zdrowia pacjenta. Nie jest ona sprawdzana przez lekarza, jedynie przez pielęgniarkę lub ratownika medycznego. - Jeżeli pacjent ma obawy związane ze swoim zdrowiem, rekomendowałabym jednak konsultację z lekarzem i zaszczepienie się w Populacyjnym Punkcie Szczepień - zaznacza właścicielka POZ Gemini. Jeśli chodzi o kwestionariusz, można go pobrać z internetu. Uprasza się by wypełnić dokument na spokojnie w domu i wziąć ze sobą na szczepienie.
- Wypełnianie ankiety na miejscu wydłuży proces i sprawność funkcjonowania punktu. Może to wpłynąć na wydłużanie się kolejki. Pierwszy raz w powiecie powstaje taki punkt, zbieramy doświadczenie i mam nadzieję, że to zafunkcjonuje tak jak byśmy chcieli - podkreśla starosta Marek Szczepański. - Ważne jest też by pacjenci zawierali w tym kwestionariuszu prawdziwe informacje. Będzie on tak naprawdę warunkiem niezbędnym do kwalifikacji pacjenta do szczepienia. To niezwykle istotne - podnosi koordynatorka szczepienia przeciw koronawirusowi.
Formularz jest podzielony na dwie części. Pierwsza zawiera pytania związane z kontaktem pacjenta z osobami z chorymi na COVID-19. Druga zaś dotyczy aktualnego stanu zdrowia. - Kwestionariusze weryfikują i szczepią ratownicy medyczni oraz pielęgniarki. Wszyscy mają oczywiście wszelkie specjalne uprawnienia i kompetencje. Jeśli będzie zaś jakąkolwiek wątpliwość, pacjent zaznaczy na ankiecie punkt dotyczący np. pogorszenia stanu zdrowia, przewlekłej choroby, będzie konsultowany przez lekarza i to w tym samym dniu - informuje Karpus.
Przygotowania pochłonęły 16 tys. zł
W „medyku” przygotowano cztery boksy, w których będzie dokonywana immunizacja. Dodatkowo będzie funkcjonał jeszcze jeden, dla pacjentów, którzy gorzej się poczują. - Boksy zostały wynajęte. Dokonaliśmy też szeregu zakupów do realizacji tego przedsięwzięcia, począwszy od chłodziarek, poprzez wyposażenie podstawowe medyczne i techniczne, tj. całe oznakowanie plus logistyka oznakowania punktu i stworzenie parkingu. Na chwilę obecną wydaliśmy około 16 tys. zł na podstawowe zakupy dla tego puntu - informuje Tomasz Kabat, dyrektor zarządzania kryzysowego Starostwa Powiatowego w Chojnicach.
Anna Zajkowska
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe