Pszczelarze edukują

Wspólnie z Nadleśnictwem Rytel, Towarzystwo Pszczelnicze w Chojnicach wykonało niewielką ścieżkę dydaktyczną w miejscowości Bachorze. Znajduje się tuż przy Kaszubskiej Marszrucie, przy wjeździe do Bachorza od strony Funki.

Nowa ścieżka dydaktyczna w Bachorzu.   |  fot. (nad.)

Ścieżka, a raczej punkt dydaktyczny składa się z tablic edukacyjnych wykonanych przez Nadleśnictwo a poświęconych lasom i bartnictwu- rzemiosła, historycznie związanego z Borami. Pszczelarze z chojnickiego Towarzystwa wykonali dwie, naturalnej wielkości barcie z kłody przekazanej przez pobliskie leśnictwo.

Natomiast na pobliskiej roli zasiane zostały rodzime rośliny miododajne; m.in. gryka, wyka i gorczyca. Służyć mają pszczołom i owadom zapylającym, a odwiedzającym do obserwacji fenologicznych. Pomocne będą również niewielkie tablice gatunkowe z opisami zasianych roślin. Ustawione zostały na miejscu również ławki i stół, które służyć mogą do chwilowego odpoczynku dla poruszających się ścieżką rowerową.

Towarzystwo Pszczelnicze w Chojnicach zrealizowało w czerwcu zadanie edukacyjne, dofinansowane przez WFOŚiGW w Gdańsku pt. „Lasy, pola, ogrody i pszczoły”. Zdanie miało charakter warsztatów dla dzieci-uczestniczyło w nich prawie ponad 130 dzieci i opiekunów. W prezentacji zawodowy leśnik przedstawił rolę gospodarczą lasu, jego florę oraz dzieje bartnictwa, nawiązując do otaczających Borów Tucholskich.

Natomiast pszczelarz przedstawił rolę pszczół w przyrodzie oraz prace wykonywane w pasiece. Każdy z uczestników warsztatów otrzymał upominki; m.in. drzewko miododajne, broszury i słoiczek miodu.

Robert Patela