Kilku gminnych pszczelarzy założyło grupę inicjatywną. Grupa ta wnioskowała do Gminy Chojnice o grant na przeprowadzenie m.in. warsztatów edukacyjnych o tematyce pszczelarskiej dla dzieci.
23 sierpnia 2022 09:09Warsztaty te udało się przeprowadzić w jednej z pasiek w Lotyniu. Uczestniczyło w nich 26 dzieci wraz z opiekunkami ze szkoły podstawowej w Lichnowach, w grupie była również dziewczynka z Ukrainy. Dzieci na prezentacji mogły samodzielnie odwirować miód z woskowych plastrów, wcześniej go odsklepiając. Mogły podglądać żywe pszczoły w przeszklonym ulu oraz wysłuchać licznych ciekawostek z życia tych niezastąpionych owadów zapylających.
Do woli było można skosztować świeżo odwirowanego rzepakowego miodu, ale też spróbować innych; gryczanego i lipowego. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali słoik, który samodzielnie musieli sobie napełnić miodem. Oprócz licznych broszur tematycznych o pszczołach, dzieci otrzymały niewielki słoiczek pyłku kwiatowego oraz nasiona roślin miododajnych. Zajęcia trwały prawie 2 godziny, w trakcie których pszczelarz prowadzący warsztaty zasypywany był licznymi pytaniami od dzieci i pań opiekunek.
W ramach realizacji pszczelarskiej inicjatywy lokalnej, wcześniej bo 11 czerwca br. pszczelarze zorganizowali stoisko tematyczne na festynie rodzinnym „Chojnice dla Ziemi”. Festyn odbył się w Parku 1000-lecia w Chojnicach. Odwiedzający stoisko mogli zaopatrzyć się w liczne broszury o produktach pozyskiwanych w pasiekach usytuowanych na terenie gminy Chojnice, ulotki o pszczołach, hodowli i występujących zagrożeniach dla ich życia.
Na stoisku prezentowano podstawowy sprzęt do prowadzenia pasieki i hodowli pszczół- miodarkę, ule drewniane i te nowsze styropianowe oraz suszarkę do pyłku. Można było oczywiście degustować miody- rzepakowy, wielokwiatowy i gryczany. Nie zabrakło też żywych pszczół w przeszklonym ulu. Stoisko odwiedziło ponad 300 osób- mieszkańców miasta i gminy, turystów i pszczelarzy.
Grupa inicjatywna pszczelarzy z Lotynia, Krojant, Chojniczek i Ostrowitego, która wnioskowała o gminny grant zamierza zorganizować jeszcze spotkanie integracyjne dla mieszkańców i hodowców pszczół. Wspólne spotkanie zaplanowane jest na przełomie września i października w pasiece w miejscowości Ostrowite. Przy kawie i cieście ma być podsumowaniem pszczelarskiego sezonu.
Spotkanie ma być także okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania bliższych relacji pomiędzy coraz liczniejszą grupą nowych pszczelarzy a miejscowymi, doświadczonymi hodowcami pszczół. Przyznany grant przeznaczony został na zakup ławek ze stołami typu biesiadnego oraz namiotu ekspresowego. Są one niezbędne do prowadzenia prezentacji, warsztatów i spotkań plenerowych jako zabezpieczenie przed skrajnymi warunkami pogodowymi samych uczestników jak i prezentowanych żywych pszczół i sprzętu pasiecznego.
Robert Patela
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe