Przydomowy basen i związane z nim zagrożenia

O posiadaniu własnego, przydomowego basenu marzy wiele osób, jednak tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na realizację tych marzeń. Wszyscy pozostali, o ile oczywiście mieszkają w domach jednorodzinnych lub dysponują skrawkiem wolnej przestrzeni.

Basen można mieć w domu albo w ogrodzie. Jeśli jest odkryty, w naszym klimacie można w nim pływać tylko latem.   |  fot. nadesłane

Mogą zdecydować się na zakup basenu rozporowego bądź stelażowego. Jest on znacznie tańszy, jednak i z jego posiadaniem wiążą się pewne niebezpieczeństwa, których trzeba być świadomym.

Najważniejsze ryzyka

Wszędzie tam, gdzie pojawia się woda, pojawia się również ryzyko utonięcia. I choć wydawać by się mogło, że niewielki przydomowy basen nie jest szczególnie niebezpieczny, rzeczywistość pokazuje, że jest inaczej. Śmiertelnych wypadków nie brakuje nawet na miejskich basenach, które są strzeżone przez wykwalifikowanych ratowników.

Ryzyko utonięcia dotyczy przede wszystkim dzieci, które nie mają świadomości niebezpieczeństwa, jakim jest dla nich basen. Między innymi z tego względu powinny z niego korzystać wyłącznie pod opieką dorosłych. By zminimalizować ryzyko wystąpienia tragedii, warto pomyśleć o nowoczesnych systemach ograniczających dostęp do basenu, w tym na przykład instalacji alarmu ostrzegającego o niepowołanym wejściu do wody.

Groźna mikroflora

Duże zagrożenie stanowi też groźna mikroflora, dla której basen stanowi idealne środowisko rozwoju. Intensywne namnażanie się drobnoustrojów, wszechobecne bakterie żywiące się glonami, a także uwielbiający wilgoć grzyb to tylko wybrane niebezpieczeństwa, które napotykamy w basenach. Zwykle do walki z nadmienionymi powyżej czynnikami stosowana jest profesjonalna chemia basenowa, która użyta w niewłaściwy sposób również stanowi ogromne zagrożenie dla skóry i oczu.

Z racji tego, że najchętniej z basenu korzystają młodociani (znacznie bardziej narażeni na szkodliwe działanie chemii i drobnoustrojów aniżeli dorośli), należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producentów takich specyfików. Działanie takie oszczędzi nam wielu niepotrzebnych problemów.

Przydatne akcesoria

By uniknąć szeregu innych nieprzyjemnych incydentów, warto również pomyśleć o profesjonalnych akcesoriach: wspomnianych wcześniej alarmach basenowych, drabinkach, pływających lampach LED, matach antypoślizgowych, a także rękawkach do pływania dla najmłodszych. Nie tylko poprawią one komfort użytkowania naszego basenu, ale również pozytywnie wpłyną na poziom naszego bezpieczeństwa. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób posiadających małe dzieci. (źródło: http://s-mumo.pl/)

Monika Karaźniewicz