Przy Światowidzie w najlepszym stanie jest tablica informacyjna ZPK

Na niedawnej konferencji prasowej wójta Zbigniewa Szczepańskiego jeden z wątków dotyczył stanu otoczenia punktu widokowego pn. Światowid przy DW 212. Określenie włodarza gminy, że jest on „zaniedbany”, to najłagodniejsze z możliwych.

W chwili obecnej otoczenie Światowida jest zaniedbane i nie zachęca do odwiedzin.   |  fot. (je)

Postanowiłem na własne oczy przekonać się o aktualnym stanie tego miejsca, które wg koncepcji wójta gminy Chojnice, o czym już pisaliśmy, miałoby być miejscem wypoczynkowym dla kierowców aut, motocyklistów, i docelowo także rowerzystów. To ostatnie będzie możliwe najprawdopodobniej od 2025 roku, gdyż wówczas ma być gotowa ścieżka rowerowa od granicy gminy z miastem do osady Wolność.

Lawirując autem pomiędzy wielkimi dziurami w drodze i parkingu o nawierzchni podobno asfaltowej, udało mi się znaleźć w miarę równe miejsce do zaparkowania. Na dole stały kosze na śmieci z założonymi plastikowymi workami, co świadczy, że jednak oprócz grzybiarzy zaglądają tam i służby komunalne. Na tym samym poziomie stoi tablica informacyjna ustawiona przez Zaborski Park Krajobrazowy z mapką terenu i historią jego powstania. Wśród bujnej roślinności pagórka z figurą Światowida po chwili udało się znaleźć resztki schodów wiodących na szczyt wzniesienia.

Na nim już nie ma żadnego śladu po stołach i ławkach, które jeszcze widziałem w styczniu 2016 roku podczas realizacji wywiadu z pomysłodawcą utworzenia Muzeum Mitologii Słowiańskiej (ostatecznie powstało opodal Starogardu Gd.). Także wówczas było jeszcze możliwe podziwianie panoramy z jeziorem Charzykowskim z wysokiej skarpy, w czym pomaga stosowna mapka i tablica informacyjna. Dziś skutecznie uniemożliwiają to krzaki i drzewka.

Należy trzymać kciuki za realizację koncepcji przedstawionej przez wójta Zbigniewa Szczepańskiego, która uatrakcyjni ten punkt widokowy przy drodze wojewódzkiej z Chojnic do Bytowa. Warto też zastanowić się nad złożeniem wniosku przez władze Gminy Chojnice do Nadleśnictwa Rytel o przekazanie w zarząd tego terenu. Ewidentnie aktualny gospodarz ma ważniejsze, szczególnie po 2017 roku, problemy na głowie do rozwiązania, niż to urocze miejsce przy Światowidzie.

(je)