Przez nasz powiat przejedzie rajd miłośników aut bloku wschodniego

W sobotę 20 maja w Udorpiu koło Bytowa jest start rajdu fanów trabantów, żuków, ład, polonezów czy starych fiatów. Uczestnicy zakończą rajd w tym samym miejscu w niedzielę. Mają do przejechania ok. 340 km, w tym przez Chojnice, Fojutowo i Czersk.

Start i meta rajdu – stacja Shell, Udorpie k. Bytowa.   |  fot. UM Bytów

„Leno w przódk”, to nie tylko rajd, ale też szereg rozmaitych atrakcji. Jedną z imprez towarzyszących będzie #PrzëstankStãżëca (przystanek Stężyca), czyli wystawa pojazdów bloku wschodniego. Propozycję dla siebie znajdą również miłośnicy porannego nordic walkingu. Zwieńczeniem sobotnich wydarzeń będzie Biesiada Kaszubska, a w niej spotkanie z Karoliną Stankowską, znaną jako Kaszubska Influencerka, konkursy i zabawy dla wszystkich grup wiekowych oraz wspólne biesiadowanie przy muzyce i najsmaczniejszych potrawach charakterystycznych dla kuchni okresu PRL-u.

Szczegółowy program:

Sobota 20.05.2023 r.

6:00 – odprawa dla kierowców z Bytowa i okolicy

6:30 – odprawa dla kierowców z dalszych zakątków świata. Nastąpi przekazanie pakietów startowych (koszulki, kubek, proporczyk, wlepki). Będzie czas na oklejenie aut numerami startowymi i przekazanie ostatnich wskazówek.

7:00 – start Rajdu na stacji SHELL, Udorpie k. Bytowa

7:00 – 9:00 – odcinek: Bytów – Lipnica – Warszawa – Babilon – Chojnice – Kamień Kr. – Zamarte – Sępólno Kr. (92 km)

9:00 – 10:30 – Pomorskie Okręgowe Muzeum PRL, POM Sępólno Kr., ul. Bojowników o Wolność i Demokracji 15. Miejsce szczególne dla pasjonatów nie tylko motoryzacji PRL. Można poznać dawne przedmioty codziennego użytku. Dzięki przewodnikowi poznamy niezwykłe opowieści.

10:30 – 11:30 – odcinek: Sępólno Kr. – Mały Mędromierz – Tuchola – Wielka Komorza – Woziwoda – Fojutowo (56 km)

11:30 – 12:15 – Wieża widokowa, Akwedukt w Fojutowie (gm. Tuchola), parking przy akwedukcie, Czerska Struga 1. Akwedukt w Fojutowie należy do unikatowych budowli hydrotechnicznych. Przecinają się rzeka i kanał. Różnica poziomów wynosi ok. 11 m. Obok znajduje się wieża widokowa. Jest na co popatrzeć.

12:15 – 13:15 – odcinek: Fojutowo – Czersk – Czarna Woda – Piece – Zblewo (40 km)

13:15 – 14:15 – Pomorskie Okręgowe Muzeum PRL, Zblewo, ul. Łąkowa 2. Jest to oddział muzeum PRL z Sępólna Kr. Równie bogaty z naciskiem na pojazdy wojskowe.

14:15 – 15:30 – odcinek: Zblewo – Stara Kiszewa – Kościerzyna – Szymbark – Wieżyca – Kolano (55 km)

15:30 – przyjazd do Gospodarstwa Agroturystycznego – stadnina Koni Kolano (gm. Stężyca)

od 16:30 – Biesiada Kaszubska. Uroczy zakątek przy stadninie koni z licznymi kaszubskimi akcentami jest świetnym miejscem na integrację. Na rajdzie będą całe rodziny, dlatego nie może zabraknąć konkursów dla najmłodszych i nieco starszych, np. zawodów klepania schabów. Do tego jeden z uczestników postawi maszynę do waty cukrowej. Na stołach znajdziemy pajdy chleba ze smalcem, bigos i kiełbasy z ogniska. Będzie dobry humor i rodzinna atmosfera. Po prostu ma być swojsko.
Niedziela 21.05

7:00 – marsz nordic walking (5 km). Spacer dla lubiących poranny ruch na odcinku: Kolano – Krzeszna – Wieżyca – Piekło – Kolano. Widoki na jezioro Ostrzyckie, kaszubskie wzgórza i doliny oraz na stok narciarski Koszałkowo w Wieżycy (należy zabrać własne kijki).

8:00 – 10:00 – śniadanie w Kupperówce. Warto zaplanować poranek w taki sposób, aby wygospodarować czas i podjechać na parking wieży widokowej wzgórza Wieżyca (3,5 km od Kolana). Z parkingu ścieżką do wieży widokowej jest 800 m.

10:30 – 11:30 – sesja foto. Zapewne zrobimy po drodze setki zdjęć.

11:30 – 11:40 – odcinek: Kolano – Ostrzyce (6 km)

11:40 – 12:10 – punkt widokowy w Ostrzycach. Warto podjechać na szczyt wzgórza. Piękny widok na kaszubskie wzgórza i doliny. Widać wieżę widokową najwyższego punktu pasma morenowych Wzgórz Szymbarskich o wysokości 328,7 m n.p.m.

12:10 – 13:00 – odcinek: Ostrzyce – Kartuzy – Grzybno – Przodkowo – Kawle Dolne (27 km)

13:00 – 15:00 – Muzeum Kaszubska Zagroda Bielickowo Kawle Dolne 7 (gm. Przodkowo). Odwiedzimy szczególne miejsce Muzeum Kaszubska Zagroda „Bielickowo” w Kawlu Dolnym. Popularne Bielickowo należy do Gabrieli i Czesława Bielickich. Muzeum gromadzi, przechowuje, konserwuje, udostępnia i upowszechnia zbiory dotyczące tradycji, kultury i historii Kaszub. Znajduje się tam również bogaty zbiór pojazdów zabytkowych.

15:00 – 17:00 – odcinek Kawle Dolne – Kartuzy – Garcz – Miechucino – Sierakowice – Gowidlino – Rokity – Mydlita – Bytów (76 km)

UM Bytów, oprac. (je)