Przez apetyczne zdjęcie prosto do czyjegoś serca? Rola fotografii kulinarnej

Fotografia kulinarna to prawdziwa sztuka, która wymaga od wykonującego zdjęcie nie tylko wiedzy, lecz także umiejętności uwieczniania posiłków w najbardziej atrakcyjny sposób.

Fotografia kulinarna nie sprowadza się wyłącznie na położeniu dania na specjalnym tle fotograficznym i ułożeniu wokół niego kilku dodatków.   |  fot. pexels

Nie jest to coś prostego; przed wykonaniem zdjęcia należy bowiem zadbać o szereg aspektów, w tym stylizację tego, co jest na talerzu, a także przedmiotów dookoła dania. Fotografia kulinarna znajduje swoje zastosowanie niemal wszędzie – zdjęcia jedzenia zobaczymy zarówno na profilach społecznościowych knajp i restauracji, jak i miłośników gotowania.

Fotografie są również świetnym narzędziem reklamy; umieszcza się je na ulotkach, billboardach czy kuponach promocyjnych. Cel jest dość prosty: zachęcić odbiorcę do tego, by spróbował dania w najbliższym lokalu lub przygotował je samodzielne w domowym zaciszu. Jak jednak robić zdjęcia posiłków w taki sposób, by oczarowywać wszystkich smakoszy? Przygotowaliśmy kilka wskazówek dla początkujących fotografów kulinarnych, dzięki którym mogą oni znacznie usprawnić swój dotychczasowy warsztat.

Fotografia kulinarna w pigułce, czyli jak robić zdjęcia godne zapamiętania?

Fotografia kulinarna nie sprowadza się wyłącznie na położeniu dania na specjalnym tle fotograficznym i ułożeniu wokół niego kilku dodatków. Nawet najładniejsze potrawy nierzadko bywają kapryśne – w rzeczywistości prezentując się znacznie wyraziściej niż na zdjęciach. Ponadto, niewiele osób rozpoczynających swoją przygodę z fotografią kulinarną zdaje sobie sprawę z tego, że w wielu kompozycjach kulinarnych jakie widzi się w sieci, w rzeczywistości istnieje niewiele rzeczy, które naprawdę da się zjeść.

Naleśniki polane olejem silnikowym zamiast syropem klonowym, akrylowe kostki lodu, pianka od kawy wykonana za pomocą dodania płynu do naczyń... Fotografia kulinarna kryje w sobie wiele tajemnic. Na szczęście, coraz chętniej docenia się naturalność, a co za tym idzie prezentowanie produktów takimi, jakie są, z ewentualnymi, naturalnymi dodatkami. Odłóż więc na bok pomysły o fotografowaniu purée z ziemniaków w rożku do lodów czy pianki do golenia zamiast bitej śmietany i przeczytaj kilka porad dla początkujących fotografów kulinarnych, jakie zebraliśmy w jedno miejsce!

Odpowiedni sprzęt ma znaczenie. To, czym konkretnie będziesz fotografował kulinarne realizacje, w dużej mierze przełoży się na jakość zdjęć. Na początek wystarczy jednak zwykły telefon zaopatrzony w wysokiej jakości aparat oraz dobry statyw. Pozwoli on uniknąć rozmazanych ujęć związanych z drganiem aparatu, a także cofnąć czy skorygować kompozycję przed uruchomieniem migawki.

Od inspiracji do pomysłu. Obecnie mamy dostęp do całej masy aplikacji obfitych w zdjęcia jedzenia, ciekawych kompozycji oraz profili kulinarnych. To właśnie na ich podstawie możliwe jest stworzenie własnego, szczegółowego briefu – inspirowanego zobaczonymi wcześniej zdjęciami. Naszkicuj plan zdjęciowy, dokonaj analizy układu poszczególnych elementów i zacznij działać na podstawie ułożonej przez siebie strategii!

Wybierz tło. Powinno być ono dobrane w taki sposób, by znakomicie współgrać z głównym tematem, jaki stanowi potrawa. Na stronie bingoland.pl/tla-fotograficzne, zainteresowani fotografią kulinarną mogą znaleźć specjalne tła przeznaczone typowo do uwieczniania na nich dań czy produktów spożywczych. Niektóre z nich przypominają swoim wyglądem kamienne podłoża, inne zaś drewniane deski. Bingoland posiada także tła do fotografii kulinarnej inspirowane różnymi krajami oraz miastami, dając możliwość wyboru awangardowych teł do przedstawiania dań w naprawdę artystyczny sposób.

Dekoruj, jak uważasz! Wyeksponuj poszczególne składniki dania w taki sposób, by jasno wskazywały na połączenia smakowe w nim zastosowane. W przypadku burgerów lub kanapek, do podtrzymania poszczególnych składników użyj wykałaczek, dzięki czemu wszystko będzie o wiele bardziej widoczne. W tle każdego dania możesz umieścić dekoracyjne serwetki, zioła czy jadalne kwiaty. Pamiętaj jednak, by finalnie nie przedobrzyć z nadmiarem ozdób.

Fotografia kulinarna jako opowieść? Poznaj ten chwyt!

Umiejętne opowiedzenie historii za pomocą zdjęcia stanowi jedną z najważniejszych umiejętności do opanowania – i chociaż nie ma ona bezpośredniego wpływu na efekt zdjęć, stanowi jeden z kluczowych czynników wpływających na postrzeganie zdjęcia. Kompozycja, rekwizyty, oświetlenie... Wszystko to powinno składać się na spójną całość, tworząc jedyne w swoim rodzaju przesłanie skierowane prosto dla odbiorcy. Na fotografii można uwzględnić także element ludzki w postaci dłoni trzymających misę wypełnioną sałatą czy biesiadujących przy stole ludzi. Nie zapominaj jednak o tym, by głównym bohaterem zdjęcia zawsze było jedzenie. Reszta elementów ma za zadanie odpowiednio je wyeksponować.

Artykuł sponsorowany