Przewóz osób taksówką a ubezpieczenie

Zarobkowe wożenie pasażerów taksówką to działalność obarczona podwyższonym ryzykiem wypadku. Jak można się maksymalnie zabezpieczyć w tym zakresie? Czy taksówki również kwalifikują się do flotowej polisy ubezpieczeniowej?

Dla branży taksówkowej najistotniejsze kwestie przy wyborze ubezpieczenia to te związane z uszkodzeniami oraz eksploatacją pojazdu.

Prowadzenie działalności usługowej, jaką są przewozy osób taksówkami, to branża, która podlega szczególnej ochronie. Towarzystwa ubezpieczeniowe czy brokerzy sprzedający polisy taksówkowe, tacy jak Taxi Insurer, mogą zaproponować np. ubezpieczenie jednego pojazdu i jednego kierowcy lub pakiet poszerzony, który będzie obejmował dowolną liczbę pojazdów.

Wszystko zależy od tego, czy ma to być oferta dla jednoosobowej działalności gospodarczej, czy też dla korporacji. Zarówno w przypadku Taxi Fleet Insurance (ubezpieczenia flotowego - https://www.taxiinsurer.co.uk/taxi-fleet-insurance/), jak i dla pojedynczej taksówki możliwa jest kompleksowa ochrona, która obejmuje OC, AC i NNW oraz Assistance.

Uszczerbek na zdrowiu

Przy ofertach NNW przedmiotem ubezpieczenia są trwałe następstwa nieszczęśliwego wypadku, których skutkiem mogą być np. uszkodzenia ciała lub stały uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć ubezpieczonego. Trwałość uszczerbku oznacza, że naruszone funkcje organizmu powstałe na skutek nagłego wypadku mają niezmienny charakter i ograniczają sprawność poszkodowanego praktycznie do końca jego życia.

Przykładem obrazującym tego typu uszczerbki jest m.in. utrata wzroku, słuchu, kończyn oraz całkowity paraliż (źródło: https://rf.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi/ubezpieczenia-nastepstw-nieszczesliwych-wypadkow- nnw/Jaki_jest_przedmiot_i_zakres_ubezpieczenia_NNW_kierowcy_i_pasazerow _jak_zdefiniowac_nieszczesliwy_wypadek_komunikacyjny___1630). NNW można wykupić zarówno dla kierowcy, jak i dla pasażerów auta.

Zniszczenia mienia

Oprócz obowiązkowego OC, wspomnianego już dobrowolnego NNW, można także rozważyć opcję AC. To również wariant dodatkowy, a jego przedmiotem jest pojazd i jego wyposażenie. Zakres ochrony w tym przypadku dotyczy m.in. uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu w wyniku kolizji drogowej, w trakcie świadczenia usług przewozowych lub strat powstałych z winy kierującego/właściciela auta.

W przypadku AC można wybrać opcję serwisową (uszkodzone auto trafia do serwisu wskazanego przez ubezpieczyciela) lub kosztorysową (naprawa na własną rękę; po ustaleniu sumy w kosztorysie szkody). Innym elementem ubezpieczenia jest Assisatnce, czyli zapewnienie pomocy technicznej, medycznej lub informacyjnej w przypadku różnych problemów losowych. Ponadto można ubezpieczyć dodatkowo szyby czy ogumienie.

Przy ubezpieczeniu flotowym trzeba też wziąć pod uwagę, że jest ono różnie definiowane. Część firm za flotę uzna już pięć pojazdów, a inne towarzystwo ubezpieczeniowe stwierdzi, że firma musi zarządzać najmniej dwudziestoma autami.

(tekst sponsorowany)