Policjanci do walki z przestępczością gospodarczą z Chojnic i Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku zatrzymali właściciela jednego z chojnickich sklepów, którego podejrzewali o przerabianie konsoli do gier komputerowych.
6 marca 2014 14:48Jak ustalili funkcjonariusze, sprzedawał on też urządzenia, które umożliwiały pokonanie zabezpieczeń technicznych. Dzięki temu użytkownicy konsoli, mogli grać w nieautoryzowane gry komputerowe. Według śledczych 42 - latek zajmował się również sprzedażą akcesoriów z podrobionymi znakami towarowymi.
Ustawa o prawie własności, prawie autorskim czy prawo własności przemysłowej to zbiory przepisów, z którymi na co dzień mają do czynienia policjanci zajmujący się przestępczością gospodarczą. Część z nich specjalizuje się w zwalczaniu przestępczości komputerowej, obejmującej przypadki łamania prawa przy użyciu komputera bądź skierowane przeciwko systemowi komputerowemu. Dzięki ich pracy odpowiedzialności karnej nie uniknie chojniczanin, który sprzedawał nielegalne urządzenia i akcesoria.
We wtorek policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Chojnic wraz z funkcjonariuszami gdańskiej przeszukali sklep, który prowadził chojniczanin. Funkcjonariusze odnaleźli kilkadziesiąt urządzeń służących obchodzeniu zabezpieczeń w konsolach oraz wiele przedmiotów zawierających podrobione znaki firmowe, między innymi obudowy konsoli, torby i pady. Kryminalni zabezpieczyli również kilka komputerów, które posiadały nielegalne oprogramowanie.
Tego samego dnia mężczyzna został zatrzymany i przesłuchany. Śledczy przedstawili mu zarzuty obrotu i reklamowania w celu sprzedaży opisanych urządzeń. Mówi o tym Ustawa o prawie autorskim i pokrewnych. Grożą za to trzy lata pozbawienia wolności. Na poczet naprawienia szkody i kar funkcjonariusze zabezpieczyli pieniądze i mienie należące do podejrzanego.
Policjanci przypominają, że z odpowiedzialnością karną muszą się liczyć również kupujący takie urządzenia. Kto je posiada i wykorzystuje może trafić do więzienia na rok. Również bezprawne pozyskiwanie cudzych programów komputerowych stanowi przestępstwo, potocznie nazywane "piractwem". Kodeks karny przewiduje za to pięć lat pozbawienia wolności. "Amatorzy" cudzych programów narażają się również na odpowiedzialność finansową, gdyż każdy program komputerowy, który nie jest udostępniany nieodpłatnie, przedstawia określoną wartość. W niektórych przypadkach są to tysiące lub dziesiątki tysięcy złotych.
KPP
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Kupując grę masz prawo do wykonanie jednej kopi zapasowej w razie gdyby oryginał już się zużył, natomiast by odpalić tę kopię potrzebujesz zmodyfikowaną konsolę.
No niestety wpadł. Nieautoryzowane gry nie znaczy nielegalne.
Czy to nie ten z salonu gier it7?
młody, nie trzeba bylo rozpowiadac gdzie ktoi za ile?
Pirat dal sie zlapac !!!!!!!