Promocja książki ...

W Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chojnicach odbyła się promocja książki „Pretio Conatus. Nataniel Mateusz Wolf”. Publikacja wydana została w ramach Akademii Titiusa – projektu MBP.

Swoimi wrażeniami mogli także podzielić się młodzi autorzy obecni na promocji, a na zakończenie wicedyrektor MBP wręczył im upominki.   |  fot. MBP

Umożliwia dzieciom i młodzieży poszerzenie wiedzy zdobywanej przez nich w szkole. W spotkaniu wzięli udział słuchacze, którzy w tym roku uczestniczyli w zajęciach Akademii z języka angielskiego i z historii. Towarzyszyli im dumni z ich osiągnięć rodzice i bliscy. Wszystkich przywitał wicedyrektor MBP Przemysław Zientkowski. – „Tak się stało, że te dwa moduły zajęć Akademii Titiusa wpasowały się świetnie w Rok Nataniela Mateusza Wolfa” – podkreślił. Rok 2024 jest bowiem obchodzony w Chojnicach jako Rok Nataniela Mateusza Wolfa – lekarza, przyrodnika i astronoma, członka Royal Society w Londynie.

Jak mówił wicedyrektor, Wolf bardzo dużo tekstów opublikował w języku angielskim i teraz teksty, które udało się pozyskać z Royal Society młodzież tłumaczyła na język polski podczas zajęć w Akademii. Z kolei uczestnicy zajęć historycznych przygotowali teksty o naukowcu i jego działalności. – „Cieszę się, że i moje dzieci brały udział w projekcie i dzieci, które znam, które bywają w bibliotece i bardzo często włączają się w różne akcje, które w bibliotece organizujemy” – mówił Przemysław Zientkowski. Książka „Pretio Conatus. Nataniel Mateusz Wolf” liczy 100 stron i składa się z trzech części.

Autorami tekstów biograficznych o Natanielu Mateuszu Wolfie są Klara Zientkowska, Lena Rudnik i Lena Lipińska, a tekstów o Roku Nataniela Wolfa Nadia Piernicka, Jan Orłowski, Karol Zientkowski i Lena Lonska. Trzecia część to tłumaczenie pięciu prac Wolfa, dotyczących m.in. czerwca polskiego. Poprzedza je nota od redaktora językowego Katarzyny Nowak. Tłumaczyli: Emilia Chmielowiec, Agnieszka Gostomska, Martyna Jażdżewska, Grzegorz Knopik, Lena Lipińska, Artur Łoboda, Cezary Łuciak, Natalia Markowska, Mikołaj Mrozek, Szymon Rekowski, Julia Rogala, Lena Rudnik, Alicja Sawicka, Kacper Szczodrowski, Franciszek Szypryt, Maciej Szypryt, Mikołaj Wiese, Karol Zientkowski i Klara Zientkowska. Ponadto przedmowę napisał burmistrz Arseniusz Finster, wstęp Przemysław Zientkowski, a posłowie Mariusz Brunka. Korektę zrobiła Maria Eichler. 

W trakcie promocji Katarzyna Nowak, która prowadziła zajęcia translatoryjne, mówiła o tym, jak przebiegało tłumaczenie tekstów. – „Praca była wielkim wyzwaniem. Przede wszystkim zmagaliśmy się z tekstami z XVIII wieku, były inne czcionki, i sama tematyka była dla wszystkich nowa – przyrodnicza i astronomiczna. Było to odkrywcze” – podkreśliła. Słuchacze nie korzystali z pomocy komputerów i internetu, tylko ze słowników. Jak mówiła, znalezienie znaczenia danego słowa to nie wszystko, trzeba bowiem było przełożyć sens na język polski literacki. – „Państwo zobaczą z czym się dzieci mierzyły. Naprawdę należą im się wielkie słowa uznania” – dodała.

Swoimi wrażeniami mogli także podzielić się młodzi autorzy obecni na promocji, a na zakończenie wicedyrektor MBP wręczył im upominki. Każdy otrzymał też publikację. Teraz książkę można już nabyć w Czytelni MBP w cenie 20 zł. Akademia Titiusa działa pod patronatem Burmistrza Miasta Chojnice Arseniusza Finstera; Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie – prof. Igora Kąkolewskiego; Instytutu Historii PAN im. Ludwika i Aleksandra Birkenmajerów w Warszawie –  prof. Iwony Arabas; Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy – prof. Heleny Ostrowickiej. Kolejne zajęcia na Akademii rozpoczną się wiosną. 

MBP