Chojnice.com

Projektowanie etykiety – sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć!

Faktem jest, że firma musi szczególnie zadbać o to, by wyróżniać się spośród grona konkurencji - inaczej nie będzie zarabiać. W przypadku gdy mówimy o wizualnym aspekcie produktów, mało elementów pomaga tak bardzo, jak przemyślane opakowanie i etykieta.

Etykieta określana jest dziś mianem swoistej wizytówki produktu. Wymaga się, by przyciągała ona wzrok oraz była jednym z czynników, który nakłonił klienta do wykupu.   |  fot. mat. partnera

Pierwsze wrażenie ma olbrzymie znaczenie; wielu konsumentów zaczyna wyrabiać sobie opinię o danym produkcie w momencie pierwszego zerknięcia na oblepiającą go etykietę Przystępując do tworzenia naklejki na puszkę, słoik, butelkę czy inny rodzaj opakowania, warto spojrzeć na projekt oczami klienta. Etykieta stanowi dziś bowiem zarówno nośnik wartościowych informacji o produkcie, a także formę jego promocji. Jak połączyć jedno z drugim w trakcie projektowania? Co wdrożyć, a czego lepiej unikać? Sprawdź.

Informacja i design w projektowaniu etykiet samoprzylepnych. Koniecznie zwróć uwagę na...

Etykieta określana jest dziś mianem swoistej wizytówki produktu. Wymaga się, by przyciągała ona wzrok oraz była jednym z czynników, który nakłonił klienta do wykupu. Przystępując do tworzenia do tworzenia, nie da się obejść kwestii związanej z merytoryczną wartością etykiet samoprzylepnych. Powinny one zawierać informacje takie jak:

* nazwa towaru;

* dane producenta;

* symbole oraz znaki bezpieczeństwa;

* zawartość składników odżywczych;

* waga i termin przydatności do spożycia.

Obowiązek naniesienia konkretnych danych określa dziś prawo. Jednak oprócz właściwości informacyjnych, etykiety samoprzylepne powinny również zachęcać do zakupu, z czego zdaje sobie dziś sprawę większość producentów. Atrakcyjna szata graficzna to dziś podstawa, dlatego zadbaj o to, by projektowana przez Ciebie etykieta samoprzylepna zwracała uwagę klientów, zachęcała do zakupu, informowała oraz eksponowała walory produktu  i marki. Oczywiście, nie trzeba wszystkiego robić samemu – z pomocą przychodzi między innymi drukarnia ETYKAT, która na co dzień projektuje oraz drukuje etykiety samoprzylepne dla klientów z różnych branż. Skorzystanie z porad specjalistów może rozjaśnić wiele kwestii, a także uchronić od popełnienia podstawowych błędów przy projektowaniu. O jakich mankamentach konkretnie mowa? Już tłumaczymy!

Projektujesz etykietę? Sprawdź, czego NIE robić

Projektowanie etykiet stanowi czasochłonny oraz złożony proces, wymagający uwzględnienia szeregu aspektów – począwszy od estetyki, przez funkcjonalność, aż po zgodność z przepisami prawnymi. Niestety, w całym tym procesie nie trudno o błędy, jakie mogłyby negatywnie wpłynąć na odbiór produktu przez konsumentów, w ten sposób ograniczając jego sprzedaż. Podstawowym, a przy tym najczęstszym kłopotem z jakim można się spotkać (a także zauważyć na sklepowych półkach) jest brak czytelności etykiety; niedostosowana czcionka, za duże nagromadzenie informacji, niewłaściwy kontrast kolorystyczny... Wszystko to doprowadza do sytuacji, w której konsument nie jest w stanie odnaleźć kluczowych dla siebie informacji, więc porzuca dany produkt.

W projektowaniu etykiet należy również zachować umiar – dlatego wstrzymaj się od zbyt dużej ilości tekstu oraz grafik na etykiecie, gdyż ta może skutecznie przytłoczyć konsumenta. W dzisiejszych czasach klienci są przebodźcowani; potrzebują estetycznie przedstawionych konkretów. W tym wszystkim ważna jest również kwestia kolorów; jaskrawe mogą być nieodpowiednie dla produktów premium, zaś stonowane zanudzać klientów. Dlatego zawsze dbaj o czytelność, skupiaj się na najważniejszych informacjach, a także dobieraj kolory zgodne z wizerunkiem marki. Etykieta powinna odpowiadać specyfice grupy docelowej – znajomość preferencji oraz oczekiwań konsumentów stanowi klucz do stworzenia etykiety, która przemawia do odbiorcy, zachęcając go do interakcji z produktem.

Materiał sponsorowany