Projekt archeologiczny

Dobiega końca realizacja projektu "Archeologiczne atrakcje turystyczne”, który został opracowany przez Stowarzyszenie Akolada. Partnerami Stowarzyszenia przy działaniach projektowych są:

W piątek 30 sierpnia zainteresowani wykopaliskami będą mogli się naocznie przekonać co kryje ziemia.   |  fot. nadesłane

Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach i Stacja Archeologiczna Uniwersytetu Łódzkiego w Białych Błotach. Finansowo zadanie wsparła Gmina Chojnice. W ramach realizacji projektu wydano już krótki przewodnik po obiektach archeologicznych nad jeziorem Ostrowite i zorganizowano wycieczki do Grodu Raciąż połączone z zajęciami dydaktycznymi w Stacji dla podopiecznych poszczególnych placówek GOK-u. Zajęcia prowadziła Krystyna Trzcińska.

Większość z uczestników wycieczek była zaskoczona faktem, iż atrakcyjną wycieczkę można odbyć bez kosztownych wyjazdów i długich podróży. Tylko kilka kilometrów od Chojnic można zobaczyć ciekawe wykopaliska i wziąć udział w interesujących zajęciach z archeologii. Warto dodać, iż archeolodzy ze Stacji prowadzą je nieodpłatnie – wystarczy zgłosić chęć wycieczki i uzgodnić termin i tematykę zajęć. Wszystkich zainteresowanych ofertą Stacji Archeologicznej Uniwersytetu Łódzkiego w Białych Błotach zapraszamy na stronę internetową  http://bialeblota.uni.lodz.pl. Znajdują się tam bieżące aktualności i dane kontaktowe stacji.

1

Obecnie trwa ostatni etap realizacji zadania. Korzystając z faktu, iż nad jeziorem Ostrowite  prowadzone są właśnie badania archeologiczne, dzieci z poszczególnych placówek Gminnego Ośrodka Kultury, robią wycieczki, ażeby podpatrzeć archeologów przy pracy. Zabytki archeologiczne są dużo ciekawsze, gdy ogląda się je w towarzystwie osób, które potrafią ciekawie opowiedzieć o miejscu, wydającym się laikowi np. zwykłą dziurą w ziemi. 

Pracownicy Stacji Archeologicznej w Białych Błotach zapraszają też wszystkich zainteresowanych prowadzonymi badaniami nad jezioro Ostrowite w Gminie Chojnice w dniu 30.08. od godz. 10.00. Dojazd jest możliwy jedynie  do Baru Tawerna, dalej należy iść piechotą - badania prowadzone są na polu za zabudowaniami po prawej stronie. Osoby, które tego dnia odwiedzą wykopaliska będą mogły je zwiedzić z przewodnikiem, który opowie o prowadzonych badaniach i zabytkach znalezionych w Ostrowitem.

Warto zapoznać się z atrakcjami turystycznymi najbliższej okolicy. Nie dostrzegając ich będziemy zachwycali się zabytkami w odległych miejscach i  po szerokim świecie szukali tego, co tak naprawdę jest bardzo blisko.

Lucyna Bucław