Wyzwaniem XXI wieku jest walka z chorobami cywilizacyjnymi przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego starzejącego się społeczeństwa.
29 stycznia 2013 14:51Zamierzamy więc kierować nasz program edukacyjny do konkretnych grup wysokiego ryzyka, np. otyłych dzieci czy osób starszych, bądź też osób z określonymi problemami zdrowotnymi, takimi jak: nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenia lipidowe, choroby układu krążenia, etc. Zamierzamy dotrzeć z prostym przekazem do jak największej liczby naszych pacjentów.
Otyłość u dzieci
Problem otyłości u dzieci skupia obecnie mnóstwo uwagi. Spowodowane jest to świadomością, że łatwiej zapobiegać otyłości niż ją leczyć. Wiąże się to także z obawą, że przewidywana średnia długość życia dzisiejszych dzieci może ulec skróceniu z powodu rozmaitych chronicznych dolegliwości, będących następstwem otyłości.
W porównaniu do dzieci z obszarów miejskich wyższe wskaźniki otyłości, chorób serca i cukrzycy u dzieci powiązane są z zamieszkiwaniem na terenach wiejskich. Jednakże próby podejmowane w celu udzielenia medycznej pomocy i zapobiegania pogorszeniu się problemu otyłości wśród młodzieży wiejskiej są utrudnione przez małą liczbę lekarzy i innych specjalistów na tych terenach. Próbą wyjścia naprzeciw potrzebom młodzieży z obszarów wiejskich jest leczenie na odległość i udzielanie w tej formie porad dotyczących kontrolowania masy ciała. Takie podejście przynosi wymierne efekty w postaci lepszych wyników klinicznych u tych dzieci, które „konsultowały” się w ten sposób więcej niż jeden raz.
Inne inicjatywy w obszarze zdrowia publicznego, których celem jest zapobieganie otyłości u dzieci, to m.in. kampanie promujące karmienie piersią, zwiększenie aktywności fizycznej, zniechęcanie do spędzania czasu przed telewizorem lub komputerem i ograniczenie dostępu dzieci do żywności typu „fast food”.
Jako specjalista zajmujący się m.in. otyłością wśród dzieci odczuwam często dyskomfort wynikający z obawy, że dojdzie do tarć między mną a rodzicami tych dzieci. Na moje otwarte pytanie: „co Pan/i sądzi na temat masy ciała swojego dziecka ?” najczęściej otrzymuję odpowiedź: „jest to problem, z którym nie mogę sobie poradzić”. Dla małych dzieci zalecam więc program oparty na rodzinnym zdrowym sposobie żywienia. Natomiast żywieniowy program dla młodzieży powinien być realizowany także przez szkołę.
Szkoła powinna odgrywać aktywną rolę w zakresie żywności i żywienia. Posiłki szkolne powinny być zgodne z zaleceniami żywieniowymi, zapewniającymi pokrycie zapotrzebowania na podstawowe składniki odżywcze. W 2004 r. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała rządy, przemysł i społeczeństwa do ograniczenia niesprzyjających zdrowiu przekazów reklamowych kierowanych do dzieci i młodzieży. Od tego czasu pojawiły się zmiany, w tym w przemyśle spożywczym, o charakterze samoregulującym się. Wydaje się jednak, że wciąż jeszcze można wprowadzić więcej ograniczeń w marketingu żywności dla dzieci i młodzieży.
Nasz program promujący zdrowie
W wielu krajach publiczna służba zdrowia stara się rozwiązać problem m.in. otyłości wśród dzieci i młodzieży, prowadząc badania mające ustalić jej przyczyny oraz opracowując strategie zapobiegające temu zjawisku, a także finansując porady dietetyczne. Niestety nasz Narodowy Fundusz Zdrowia nie znajduje odpowiednich środków na finansowanie tego typu porad. Dlatego postanowiliśmy przeprowadzić bezpłatny program edukacyjny - promujący zdrowie - i dotrzeć z prostym przekazem do naszych pacjentów, zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Jako dietetyk, w ramach tego programu zamierzam - szczegółowo - kierować zalecenia ku pacjentom z konkretnymi schorzeniami dietozależnymi.
Kiedy i gdzie ?
Na szkolenia będziemy zapraszać naszych pacjentów do siedziby Centrum Medycznego GEMINI przy ul. Młodzieżowej 35. Ponieważ sala edukacyjna ma ograniczoną liczbę miejsc, w pierwszej kolejności zaprosimy tych pacjentów, którzy są u nas zarejestrowani i zmagają się z chorobami dietozależnymi. Nie znaczy to oczywiście, że inni pacjenci zainteresowani edukacją nie będą mogli skorzystać z naszego programu. Wystarczy skontaktować się z Centrum Medycznym Gemini (tel. 52/ 397 40 33) i uzgodnić ewentualne uczestnictwo w szkoleniu.
Sabina Budkiewicz
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
ło matko, ale wyszlam na tym zdjęciu, a przecież zjadam dziennie tylko z dwa hamburgery, paczkę chipsów, wypijam piwko zagryzajac batonikem, potem poł dnia oglądam seriale od czasu do czasu drepczac do kuchni, bo fajnie się przegryza co nieco przed TV, potem kolacja no muszę popić colą, aby się strawiło, dobrze, że widzicie brzuch a nie ryło.
ten nie rusza się? Przeciwnie, albo sie rusza i je z głową, pozdrawiam
Kto nie ma brzucha, ten nie ru.....