Uzależnienie klasyfikowane jest jako groźna choroba, która stopniowo przejmuje kontrolę nad życiem poszkodowanej osoby – wyniszcza organizm i wykształca patologiczne wzorce zachowań.
3 lipca 2023 11:50Uzależnić można się tak naprawdę od niezliczonej liczby bodźców, występujących zarówno w formie silnie stymulujących odżywek, jak i określonych czynności. Jak z tym walczyć? Kluczowe w walce z każdym nałogiem jest podjęcie leczenia, które może skutecznie zahamować jego dalszy rozwój i nakierować chorego na ścieżkę trzeźwości.
Pytanie brzmi jednak: gdzie osoba uzależniona może poszukać wsparcia? Jest przynajmniej kilka opcji, które warto rozważyć. Sprawdź, jakie są dostępne możliwości dla chorych i gdzie oferowana jest dla nich fachowa pomoc.
Wychodzenie z nałogu nie jest niestety ani proste, ani szybkie. To złożony proces, który niemal w każdym przypadku będzie wyglądał nieco inaczej. Zanim w ogóle osoba uzależniona rozpocznie leczenie w wybranym przez siebie miejscu, musi sama przed sobą odpowiedzieć na pytanie: czy naprawdę tego chcę? Szczera chęć pokonania nałogu jest niejako fundamentem, na którym opierają się kolejne kroki i działania. Jeśli tej chęci brakuje, szanse na wyleczenie maleją praktycznie do zera.
To, czy chory faktycznie pragnie pokonać nałóg, jest bardzo dobrze widoczne – tego nie da się udawać. Niezwykle ważną rolę podczas takiej autorefleksji często odgrywają osoby z najbliższego otoczenia. Rodzina czy przyjaciele są zwykle świadomi problemów i mogą przedstawić uzależnionemu swoją perspektywę, tym samym udowadniając mu, że potrzebuje profesjonalnej pomocy. Finalnie to on sam musi uzmysłowić sobie, że wygranie tej walki w pojedynkę jest niemożliwe, a jedynym rozwiązaniem jest podjęcie stosownego leczenia.
Kiedy już osoba uzależniona zda sobie sprawę ze swojego położenia i wyrazi chęci wydarcia się ze szponów choroby, może rozważyć kilka opcji pomocy. Niektóre z nich uważane są za mniej skuteczne, inne bardziej – dlatego warto przetestować większość z nich i wybrać te, które działają najlepiej w konkretnym przypadku.
Tzw. telefony zaufania są zwykle pierwszym krokiem w walce z uzależnieniem. Chory może w ten sposób uzyskać podstawowe wsparcie psychologiczne i niezbędne wskazówki dotyczące przebiegu terapii w ośrodkach odwykowych. Co ważne, ten rodzaj pomocy dostępny jest dla chorych cały czas – telefony działają całodobowo, a obsługujący je wolontariusze mają odpowiednią wiedzę i doświadczenie w interakcjach z osobami uzależnionymi.
Telefony zaufania działają w całej Polsce i obsługują nie tylko uzależnionych, ale również ich bliskich. To może być pierwszy, dobry krok na drodze do wyjścia z uzależnienia i poradzenia sobie z problemami, które się z nim wiążą – nie powinien być jednak traktowany jako jedyna forma terapii.
Kolejnym rozwiązaniem dla osób uzależnionych od narkotyków, alkoholu bądź innych używek są lokalne grupy wsparcia, czyli regularne spotkania chorych zmagających się z nałogami. Podstawowym celem tych zebrań jest stworzenie więzi między osobami o różnym statusie majątkowym, społecznym i w różnym wieku, ale połączonych jednym wspólnym mianownikiem – uzależnieniem. Wspólne rozmowy i wymiana doświadczeń pozwalają wytrwać w trzeźwości i podtrzymać efekty terapii. To świetny wybór także dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją walkę z nałogiem.
Terapię uzależnienia można odbyć w państwowych ośrodkach, których jest przynajmniej kilka rodzajów. Są to m.in. przyszpitalne oddziały, poradnie wyspecjalizowanie w leczeniu nałogów, całodobowe ośrodki i inne. Co istotne, chorzy otrzymują tam wsparcie zupełnie za darmo i to niezależnie od tego, czy są zarejestrowani w NFZ, czy też nie. Dużym minusem jest jednak konieczność kilkumiesięcznego oczekiwania na swoją kolej, co w przypadku ciężkich uzależnień jest absolutnie niewskazane.
Kiedy ośrodek leczenia uzależnień prywatny będzie dobrym rozwiązaniem? W zasadzie w każdym przypadku. W takich miejscach chorzy mogą liczyć na kompleksowe wsparcie i pomoc – począwszy od detoksu, który oczyszcza organizm z resztek używek i toksyn, poprzez psychoterapie i grupy zadaniowe, kończąc na spotkaniach indywidualnych i pozostałych formach leczenia. Choć chorzy nigdy nie otrzymują gwarancji całkowitego wyzdrowienia (bo efekty terapii zależą w głównej mierze od ich silnej woli i chęci przezwyciężenia nałogu), pobyt w prywatnym ośrodku leczenia uzależnień pozwala skutecznie odmienić ich życie, odzyskać kontrolę na swoim zachowaniem, cieszyć się wolnością i coraz lepszymi relacjami z najbliższymi.
Tekst poradnikowy, który właśnie czytasz, powstał we współpracy z mgr Waldemarem Wantochem-Rekowskim – doświadczonym specjalistą ds. uzależnień i założycielem placówki WANT. To prywatny ośrodek leczenia uzależnień położony w zacisznej okolicy, wśród kaszubskich lasów i jezior. Sprawdź ofertę prywatnego ośrodka leczenia uzależnień WANT już teraz - https://uzaleznienia-terapia.pl/!
(Mat. sponsorowany)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe