Praca w Niemczech z osobami starszymi

Wiele osób, decyduje się obecnie na wyjazd za granicę w charakterze opiekuna osób starszych. Krajami docelowymi są zazwyczaj Niemcy, Anglia, Dania. Jakie kryteria musi spełnić kandydat, żeby móc rozpocząć taką pracę?

Polskie opiekunki w Niemczech zapełniają rynek pracy i podbijają serca niemieckich rodzin.   |  fot. (nad.)

Rekrutacja

Pierwszym krokiem jest rekrutacja do pracy. Kandydat może zgłosić się do agencji na trzy sposoby: dzwoniąc, wysyłając maila lub wypełniając formularz zamieszczony na stronie internetowej. Kolejno, do przyszłego pracownika dzwoni rekruter, który weryfikuje znajomość języka niemieckiego, pyta o dotychczasowe doświadczenie zawodowe i oczekiwania oraz preferencje względem stanu zdrowia podopiecznego. Następnie kandydat wypełnia kwestionariusz i dostaje spersonalizowane oferty. Na końcu dochodzi do podpisania umowy o pracę.

Te pięć kroków to najczęstsza ścieżka rekrutacyjna wykorzystywana przez agencje pracy. W ten sposób konsultanci sprawnie kontaktują się z kandydatami ubiegającymi się o wyjazd. Oczywiście firma rekrutująca do pracy zapewnia zakwaterowanie i wyżywienie dla opiekuna. Wykształcenie kierunkowe w zakresie opieki nie jest wymogiem koniecznym. Mimo, to, wiele szkół policealnych wprowadziło w swojej ofercie takie zajęcia. Słuchacz po ukończeniu kursu otrzymuje certyfikat opiekuna osób starszych.

Benefity zapewniane przez agencje pracy

Wiele agencji oferuje dodatkowe korzyści, w związku ze skorzystaniem z ich oferty. Najczęściej są to kursy językowe. Niektóre firmy udostępniają na swoich stronach internetowych lekcje przygotowawcze online np. z języka niemieckiego.  

Gdzie szukać ofert?

Oferty wyjazdów zagranicznych można bardzo łatwo znaleźć w Internecie. Wiele agencji umieszcza ogłoszenia na różnych portalach informacyjnych. Dodatkowo wpisując w wyszukiwarce odpowiednią frazę można bardzo łatwo znaleźć witryny agencji pracy, które rekrutują opiekunów. Na stronach internetowych jest wiele ofert, które różnią się między sobą np. czasem trwania umowy, wymaganą znajomością języka i wynagrodzeniem. Przykładowo avoria.com.pl udostępnia kilkanaście ofert pracy z różnymi datami wyjazdu. W szczegółach ogłoszeń znajdują się opisy podopiecznych i zakres obowiązków opiekuna. W razie niejasności lub dodatkowych pytań warto skontaktować się z agencją pracy. Kompetentni konsultanci z pewnością udzielą wszelkich informacji.

Decydując się na pracę w charakterze opiekuna osób starszych trzeba mieć bardzo dużo cierpliwości i empatii. Opiekun jest dla podopiecznego towarzyszem i oparciem. Taka praca niesie jednak ze sobą pewne niedogodności. Osoba, która decyduje się na wyjazd musi się liczyć z długookresowym przebywaniem poza miejscem zamieszkania. Poza tym, podczas pomagania podopiecznemu trzeba się wykazać pewną sprawnością fizyczną np. przy kąpieli, zmianie ubrania. Jeśli jednak lubisz przebywać z ludźmi, pomagać i towarzyszyć im w codziennym życiu, taka praca może być świetnym rozwiązaniem!

"materiał partnera"

  1. 18 stycznia 2018  13:42   dobra rada   damy rade

    a, co z tymi pracującymi na czarno? co na to nasz fiskus?.

    1
    4
  2. 18 stycznia 2018  13:17   warto by było   chojniczanin

    chętnych na wyjazd w celu opieki nad starszymi osobami , proszę aby agencje sprawdzały opinie kandydatek.Są to bardzo często osoby o nie najlepszej opinii społecznej w swoim otoczeniu, które bardzo nadużywają alkoholu,są trudne we współżyciu w swojej społeczności i szukają zmiany otoczenia.Wracając do Polski na urlopy praktycznie nie trzeżwieją. Aż żal pomyśleć co mogą robić z tymi podopiecznymi i jaka opinia jest o nas Polakach.

    4
    2