Praca dla więźniów w nadleśnictwie

W siedzibie Nadleśnictwa Czersk odbyło się spotkanie funkcjonariuszy Służby Więziennej z Oddziału Zewnętrznego w Chojnicach z przedstawicielami nadleśnictwa. Tematem spotkania było zatrudnienie więźniów.

Uczestnicy spotkania w siedzibie nadleśnictwa.   |  fot. Anna Kruk

Spotkanie zostało zainicjowane przez Rafała Adamkowskiego Nadleśniczego Nadleśnictwa Czersk. Oddział Zewnętrzny w Chojnicach reprezentowali: mjr Piotr Garbowski – zastępca dyrektora, por. Wojciech Rozenkiewicz – specjalista ds. zatrudnienia, kpt. Anna Kruk – starszy wychowawca. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Zakładów Usług Leśnych współpracujących z Nadleśnictwem Czersk.

Korzyści z zatrudnienia więźniów

Celem spotkania było przedstawienie obecnego stanu zatrudnienia więźniów w Zakładzie Karnym w Koronowie i Oddziale Zewnętrznym w Chojnicach. Szczególną uwagę kpt. Anna Kruk zwróciła na korzyści, jakie kontrahent czerpie ze współpracy z jednostkami penitencjarnymi. Zaznaczyła jak ważną rolę odgrywa praca skazanych w procesie resocjalizacji.

Przedstawiła także, jakie korzyści, również te wymierne, z zatrudnienia skazanych odnosi społeczeństwo. Ponadto omówione zostały korzyści, jakie osiąga sam skazany, który dzięki pracy odpłatnej może spłacać zadłużenia alimentacyjne, świadczenia pieniężne oraz wspierać finansowo rodzinę.

Wynagrodzenie więźniów

Por. Wojciech Rozenkiewicz przedstawił zagadnienie dotyczące wynagrodzenia więźniów. Zaznaczył, że zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy przysługuje wynagrodzenie w kwocie równej co najmniej najniższej pensji krajowej. Kwota ta podlega obowiązkowym potrąceniom. Po pierwsze jest to składka na ubezpieczenia społeczne. 7% wynagrodzenia przekazywane jest na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej, 45% wynagrodzenia przekazane zostaje na Fundusz Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy.

Od przypadającego wynagrodzenia odlicza się zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych, a od pozostałego wynagrodzenia do 40 % mogą stanowić zajęcia komornicze. Z Funduszu Pomocy Postpenitencjarnej i Pomocy Pokrzywdzonym m.in organizowane są kursy zawodowe, dzięki którym więźniowie podnoszą kwalifikacje zawodowe. Z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładow Pracy powstają hale prodykcyjne, gdzie pracują więźniowie.

Program "Praca dla więźniów" powoduje, że więźniowie poprzez pracę sami wpływają na finansowanie swojego utrzymania w trakcie odbywania kary.

Tekst/zdjęcia: kpt. Anna Kruk