Pozytywny bilans banku

O kryzysowej sytuacji w Chojnickim Banku Żywności można już zapomnieć - jego wyniki finansowe są znakomite. Jego udziałowcy nie mieli żadnych wątpliwości, by udzielić absolutorium zarządowi.

Kinga Przełożna dyr. Chojnickiego Banku Żywności.   |  fot. (ro)

A jak wygląda ubiegłoroczny bilans? - W 2009 roku udało się pozyskać 1357 ton żywności (dla porównania - 877 ton w 2008 roku) - wylicza Kinga Przełożna, dyrektor banku. - Również wartość finansowa towarów była znacznie większa niż przed rokiem - 3,8 miliona złotych w 2009 roku, 2,8 - w 2008. Pozytywny jest też wzrost indeks zwrotu -  to wartość, która określa, ile razy więcej zyskuje dany samorząd w zamian za płacone składki. W 2008 roku indeks wyniósł 15, w ubiegłym zaś - 20. To oznacza, że za każdą złotówkę wpłaconą na działalność banku samorządy miały do dyspozycji żywność za 20 złotych.

Pozyskujemy sporo żywności z programu  unijnego PEAD a także od producentów żywności - dodaje Przełożna. - Według danych Federacji Polskich Banków Żywności, lokujemy się wysoko w krajowym rankingu, jeśli chodzi o ilość darczyńców - jest ich ponad dwadzieścia. Niektóre banki bazują na kilku zaledwie producentach żywności.

Powiększa się też zasięg działania chojnickiego banku. W ubiegłym roku jego beneficjentami są instytucje z 16 samorządów, a są już nowi chętni - gmina Koczała i sąsiednie gminy z powiatu człuchowskiego.

(ro)