Poznają sztukę ludową

W Wiejskim Domu Kultury w Swornegaciach w ramach funduszy z Fundacji Wspomagania Wsi realizowany jest projekt „Pożyteczne ferie 2013” – nasi wspaniali sąsiedzi”, przebiegający pod nazwą „Kto Kaszubą rodem – Kaszubą zostanie”.

Feria to doskonała okazja do zwiedzenia pracowni artysty.   |  fot. nadesłane

Celem projektu jest zapewnienie dzieciom ze wsi Swornegacie atrakcyjne i pożyteczne spędzenie czasu ferii zimowych, a jednocześnie zapoznanie dzieci z lokalnymi twórcami ludowymi i ich sztuką. Jedną z osób kultywujących tradycje kaszubskie jest miejscowy stolarz – artysta Bogdan Kontek, który po ukończeniu Szkoły Drzewnej w Kościerzynie w 1986 r. zawsze związany był z „drewnem”.

Najpierw w Chojnickiej Fabryce Mebli, a następnie  prowadząc własną działalność. Jego pasja zaczęła się w dzieciństwie kiedy to strugał pierwsze karabiny. Obecnie dużo pracy poświęca tworzeniu oraz renowacji mebli i traktuje to jako sztukę. Wykonane przez niego meble są niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.  W swoich pracach nawiązuje do sztuki ludowej Kaszub.

W wolnych chwilach, jak twierdzi pan Bogdan, a ma je bardzo rzadko zajmuje się rzeźbą ludową. Spod jego ręki wychodzą rzeźby i płaskorzeźby, które są  równie niepowtarzalne jak meble. Niejednokrotnie można było oglądać jego pracę na wystawach twórców ludowych. Według pana Kontka najlepszym drewnem do obróbki jest drewno miękkie jak olcha i topola, nieco ciężej rzeźbi się w sośnie i modrzewiu. Do wykonania drobnych szczegółów nadają się twarde drewna, np. dębowe. Jak przyznał nam -  nowe pomysły przychodzą mu bardzo łatwo, a wykonaniu ich poświęca dużo czasu i nie jest to łatwa praca. 

B.Życzyńska