Powszechny program szczepień przeciw HPV oraz Program Profilaktyka 40 PLUS

Powszechny program szczepień przeciw HPV funkcjonuje w Polsce od 2023, niemniej obserwowaliśmy dotychczas niezbyt nasiloną zgłaszalność. Rodzice często skarżyli się, że znalezienie placówki i rejestracja bardzo utrudniają im dostępność.

Centrum Medyczne GEMINI cały czas czynnie uczestniczy w realizacji programów zdrowotnych.   |  fot. Gemini

Od 1 września 2024 Ministerstwo Zdrowia wprowadza w Powszechnym programie szczepień przeciw HPV istotne zmiany poprawiające dotychczasową dostępność do programu i rozszerzając dostępność dla młodszych roczników: od 1 września 2024 r. szczepienia są przeprowadzane u osób po ukończeniu 9. roku życia, do ukończenia 14. roku życia - w schemacie dwudawkowym.

od 1 września 2024 r. zostaje zniesiony również wymóg umawiania dzieci na szczepienie przeciw HPV za pośrednictwem serwisu Centralnej e-Rejestracji – można umówić się bezpośrednio w podmiocie leczniczym – telefonicznie lub osobiście. Bardzo istotną zmianą jest również planowana możliwość realizacji szczepień w formie akcji wyjazdowych w szkołach. To rozwiązanie to ogromny potencjał na zwiększenie dostępności do szczepień,
Szczegóły dotyczące szczepień wyjazdowych będziemy uzgadniać po ukazaniu się wytycznych Ministra Zdrowia w zakresie szczepień wyjazdowych.
Już dziś zapraszamy do kontaktu w sprawie organizacji szczepień w  szkole pod nr 607 570 037 lub 602 347 589.

Celem programu jest ograniczenie występowania nowotworów spowodowanych wirusem HPV takich jak: rak szyjki macicy, - sromu, - pochwy, - odbytu, - prącia oraz niektórych nowotworów głowy i szyi.

Dlaczego warto zaszczepić dziecko:

- z powodu braku dostępności skutecznych leków przeciw HPV, szczepienie przeciw temu wirusowi wydaje się dobrą opcją chroniącą przed rozwojem infekcji i jej skutkami. Szczepiąc dziewczynkę i chłopca dzisiaj możemy zapobiec wystąpieniu w przyszłości stanów nowotworowych, których przyczyną są wirusy HPV. Szczepienie przeciwko HPV powoduje wytworzenie odporności i chroni przed zakażeniem wirusem HPV i co za tym idzie, obniża znacząco ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

HPV jest zalecane  przez Ministra Zdrowia w polskim Programie Szczepień Ochronnych. Powszechne szczepienia przeciwko HPV rekomenduje także Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) oraz międzynarodowe i krajowe towarzystwa naukowe (pediatryczne, ginekologiczne i onkologiczne).

W Powszechnym  programie szczepień przeciw HPV stosowane są następujące szczepionki:

1) Cervarix dawka 0,5 ml (GlaxoSmithKline Biologicals S.A.);
2) Gardasil 9 dawka 0,5 ml (Merck Sharp & Dohme B.V).

Schemat szczepienia w powszechnym programie szczepień w obu szczepionkach jest 2-dawkowy , gdzie druga dawka powinna zostać podana nie wcześniej niż po 6miesiącach i nie później niż 12 miesięcy od podania pierwszej dawki. Szczepienia są dobrowolne dla pacjenta, a decyzja o zaszczepianiu podejmowana jest przez lekarza na podstawie przeprowadzonego badania kwalifikacyjnego. Szczepienia realizujemy w Centrum Medycznym GEMINI, ul. Młodzieżowa 35 – tel. do rejestracji: 52 39 740 33.

Program PROFILAKTYKA 40 PLUS.

Profilaktyka jest istotnym narzędziem służącym do zapobiegania i wczesnego wykrywania chorób. Istotnym elementem profilaktyki jest wykonywanie okresowych badań diagnostycznych. Zachęcamy do zrealizowania bezpłatnych badań w ramach programu PROFILAKTYKA 40 PLUS, który przeznaczony jest dla wszystkich osób, które ukończyły 40. Program trwa do 31 grudnia 2024. Program realizowany jest na podstawie skierowania wygenerowanego w Gabinecie GOV samodzielnie przez pacjenta w IKP lub przez pracownika medycznego.

Poniżej charakterystyka możliwych badań do wykonania w ramach programu. Faktyczny zakres badań dobrany jest indywidualnie po analizie czynników ryzyka określonych na podstawie ankiety, zawarty jest on na otrzymanym skierowaniu.Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet zawiera:morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;stężenie glukozy we krwi;AlAT, AspAT, GGTP;poziom kreatyniny we krwi;badanie ogólne moczu;poziom kwasu moczowego we krwi;krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT).

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn zawiera:morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi;stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy;stężenie glukozy we krwi;AlAT, AspAT, GGTP;poziom kreatyniny we krwi;badanie ogólne moczu;poziom kwasu moczowego we krwi;krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT);PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity.Pakiet badań diagnostycznych wspólny:pomiar ciśnienia tętniczego;pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI);ocena miarowości rytmu serca.

Centrum Medyczne GEMINI cały czas czynnie uczestniczy w realizacji  programu Profilaktyka 40 PLUS, w związku z powyższym zapraszamy do rejestracji telefonicznej: 52 39 74033 lub osobistą wizytę w  Centrum Medycznym GEMINI przy ul. Młodzieżowej 35 celem uzyskania informacji bądź rejestrację na badania. Proszę pamiętać, że program jest realizowany tylko do 31.12 2024.

ProMed Sp. z o.o.