Powstanie spółdzielni socjalnej „Razem można więcej”

W maju rozpocznie działalność spółdzielnia socjalna „Razem można więcej” w Czersku. Jest utworzona przez dwie gminy - Czersk i Chojnice, jako podmiot opieki społecznej, który ma realizować część usług społecznych do których te gminy są zobowiązane.

Na zdjęciu od lewej: wójt Zbigniew Szczepański, burmistrz Przemysław Biesek-Talewski, kierownik spółdzielni Beata Kosecka - Pociecha.   |  fot. red.

Na razie trwają jeszcze przygotowania lokalowe oraz sprzętowe, a niedawno został nadany nr KRS. Kierowniczką i członkiem zarządu jest Beata Kosecka - Pociecha. Turystycznej. - Mam zaszczyt poinformować, że została utworzona spółdzielnia socjalna „Razem można więcej”.  Spółdzielnię tworzy 10 osób, ale od 1 maja spółdzielnia będzie zatrudniać 19 osób na umowę o pracę. Spółdzielnia będzie miała swoją siedzibę na ulicy Dworcowej 15 w Czersku. Dzięki uprzejmości gminy Czersk na rzecz spółdzielni lokal jest użyczony bezpłatnie.

- Spółdzielnia socjalna będzie miała kilka gałęzi swojej działalności. Będzie to wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego, będzie to świadczenie usług sprzątających, opiekuńczych oraz będą to usługi konserwatorskie oraz montaż i dowożenie sprzętu rehabilitacyjnego naszym samochodem. Podpisujemy umowę z Centrum Usług Społecznych w związku z przejęciem usług opiekuńczych z tej jednostki. Usługi opiekuńcze świadczyć będzie w sumie 14 opiekunek środowiskowych na terenie całej gminy Czersk - przekazała Beata Kosecka - Pociecha.

- Chciałbym podziękować samorządowi miasta i gminy Czersk za tę cenną inicjatywę. Świadczymy szeroki zakres usług wobec naszych podopiecznych często poprzez podmioty gospodarcze, które były wybierane w procedurach przetargowych, z zewnątrz. Przykładem jest firma z Warszawy, która niestety nie realizowała w pełnym zakresie usług, które zakontraktowaliśmy. Prawdopodobnie droga sądowa będzie pewne rzeczy rozstrzygać i wyjaśniać.

- Natomiast ta nasza spółdzielnia czersko - chojnicka jest zarazem fajnym programem aktywizacji zawodowej osób często bezrobotnych. Poza tym ta nasza spółdzielnia będzie korzystała z ludzi już sprawdzonych. To są nasi ludzie. To my będziemy decydowali, kto w tej spółdzielni będzie pracował. To my będziemy mieli wpływ na jakość świadczonych usług. Egzekwowanie wysokiego poziomu usług przez firmy zewnętrzne był utrudniony. Sporo osób znajdzie tam pracę - dodał wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański.

- W gminie Czersk często w ostatnich latach często zmieniały się podmioty świadczące usługi opiekuńcze. Dlatego spółdzielnia jest doskonałym rozwiązaniem, daje taką potrójną stabilność - stabilność zatrudnienia osobom, które świadczą usługi, stabilność dla samorządów oraz stabilność dla podopiecznych, którzy korzystają z tych usług opiekuńczych - skomentował burmistrz Przemysław BiesekTalewski.

(red.)