W związku z tym, że w badaniach laboratoryjnych wykonanych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym – Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach w tkankach martwego dzika wykryto materiał genetyczny wirusa afrykańskiego pomoru świń.
20 lutego 2014 14:56Powiatowy Lekarz Weterynarii w Chojnicach zwraca się z informacją o zagrożeniu, jakie wirus ten stwarza.
Czym jest afrykański pomór świń?
Na początek warto wyjaśnić czym jest afrykański pomór świń (ASF). Jest to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozpowszechnianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo, jak również przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami).
Jak rozpoznać afrykański pomór świń?
U świń mogą pojawić się następujące objawy:
liczne upadki (obserwuje się również padnięcia dzików)
sinica skóry uszu, brzucha i boków ciała, drobne, lecz liczne wybroczyny w skórze
duszność, pienisty wypływ z nosa
wypływ z worka spojówkowego
biegunka, często z domieszką krwi, wymioty
niedowład zadu
objawy nerwowe w postaci drgawek mięśni i skurczów kloniczno - tonicznych;
ronienia.
Co zrobić gdy zauważy się powyższe objawy?
Jeżeli posiadacz zwierząt zauważy nasuwające podejrzenie choroby zakaźnej jest zobowiązany do natychmiastowego zgłoszenia podejrzenia choroby (obowiązek ustawowy obwarowany sankcją karną). Zgłoszenie należy przekazać do powiatowego lekarza weterynarii bezpośrednio albo za pośrednictwem lekarza weterynarii opiekującego się gospodarstwem lub właściwego miejscowo organu samorządu terytorialnego (burmistrza, wójta).
Po dokonaniu zgłoszenia - do czasu przybycia urzędowego lekarza weterynarii – posiadacz zwierząt zobowiązany jest do:
izolacji i strzeżenia w gospodarstwie wszystkich przebywających tam zwierząt
wstrzymania się od wywożenia, wynoszenia i zbywania produktów z gospodarstwa, w szczególności mięsa, zwłok zwierzęcych, środków żywienia zwierząt, wody, ściółki, nawozów naturalnych
nie wywożenia z gospodarstwa materiału biologicznego nasienia, komórek jajowych, zarodków
uniemożliwienia dostępu osobom postronnym do pomieszczeń lub miejsc, w których znajdują się zwierzęta podejrzane o zakażenie lub chorobę.
Właściciele świń nie powinni obawiać się zgłaszania podejrzanych przypadków zachorowań świń, ponieważ w przypadku stwierdzenia ASF i likwidacji stada właściciel otrzymuje pełne odszkodowanie z budżetu państwa.
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Dobra świnia zawsze jest w cenie
no nareszcie potanieje wedlinka
Świnie już dawno potaniały i to znacznie, więc nie licz że wędlinka potanieje.