Powiatowi radni zaopiniują sprawozdanie nt. opieki nad zabytkami

Na dzisiejszej (29.02.) sesji Rady Powiatu Chojnickiego jedno ze sprawozdań dotyczy realizacji w latach 2022 – 2023 programu opieki nad zabytkami, które są na terenie naszego powiatu. W wojewódzkiej ewidencji jest ponad tysiąc takich obiektów.

W 2022 i 2023 Powiat przekazał m.in. dotacje na digitalizację prasy międzywojennej dla MH-E   |  fot. Fb. MH-E

Jak podano w sprawozdaniu, „cenne zabytki w połączeniu z niezwykle atrakcyjnym krajobrazem stwarzają dobre warunki do rozwoju turystyki”. W 2022 roku wykonano przebudowę przyłącza kanalizacyjnego w „Domu na murach”; naprawiono dach na baszcie Kurza Stopa; dokonano konserwacji polichromowanej skrzyni posagowej ze zbiorów MH-E.

Natomiast w 2023 kontynuowano prace remontowe w „Domu na murach”, wykonano konserwację: ławy narożnikowej, wydawnictwa pn. „Jednodniówka na zakończenie roku szkolnego 1931/32 Miejskiego Gimnazjum Żeńskiego w Chojnicach”, wydawnictwa pt. „Jednodniówka jubileuszowa Dom Mód J.Jączyński”, obrazu „Matka Boska Różańcowa” z kolekcji Albina Makowskiego czy motyki wykonanej z poroża. Te działania były finansowane m.in. z dotacji Powiatu Chojnickiego i od Towarzystwa Przyjaciół MH-E.

W 2022 i 2023 Powiat przekazał dotacje na digitalizację prasy międzywojennej dla MH-E; dla Bazyliki Mniejszej na wymianę instalacji elektrycznej; parafii w Kosobudach na renowację dachu; UM w Chojnicach także przekazał dotację na digitalizację prasy sprzed 1939; dla MH-E od Powiatu na zakup obrazu z 1913 roku; dla parafii w Brusach na remont grobowca rodziny Sikorskich.

Ponadto Powiat promował dziedzictwo kulturowe regionu poprzez dotowanie takich imprez masowych, jak m.in. „Na Szlaku Kultur – Majówka 2022 i 2023”, inscenizacja Szarży pod Krojantami. Dotację na badania pilotażowe na cmentarzu żołnierzy francuskich z czasów wojen napoleońskich otrzymało Towarzystwo Polsko – Francuskie. Więcej szczegółów w Biuletynie sesyjnym.

(je)