Czytelniczka zgłasza problem braku funkcjonowania składów orzekających o stopniu niepełnosprawności. - Dowiadywałam w PCPR w Chojnicach, że posiedzenia składów orzekających o niepełnosprawności są wstrzymane do odwołania.
23 marca 2020 10:01- Za chwilę się zrobi długa kolejka oczekujących na komisję. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobić zaoczną komisję. A co z dziećmi niepełnosprawnymi, którym kończy się orzeczenie niepełnosprawności i ich opiekunami? Zespół orzekania w Chojnicach zamknięty do odwołania jak i pozostałe urzędy. Co w takiej sytuacji, gdzie szukać pomocy? Nie masz orzeczenia nie otrzymasz świadczenia, a leki trzeba kupić. Nikt się z tym nie liczy.” - informuje.
Poprosiliśmy dyrektora PCPR w Chojnicach o odniesienie się do podnoszonych kwestii oraz odpowiedzi na pytania: Czy komisje mogą funkcjonować w stosunku do wnioskujących zaocznie? Jakie rozwiązanie dla podobnych spraw przygotował PCPR w Chojnicach?
„Informuję, że w związku z zagrożeniem epidemiologicznym spowodowanym wirusem SARS-Cov-2 wywołującym chorobę COVID-19 na podstawie § 8 ust. 2 w związku z § 8 ust. 1 pkt rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz. U. z 2020 r. poz. 433 z późn.zm.) został wydany w dniu 17 marca 2020 r. komunikat o wstrzymaniu do odwołania posiedzeń składów orzekających Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Chojnicach. W świetle obowiązujących przepisów nie ma przesłanek do powszechnego wydawania orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności w trybie zaocznym. Obecnie w ramach projektu ustawy o tarczy antykryzysowej Rząd przygotował stosowne rozwiązania w tym zakresie, jednakże muszą one przejść procedurę legislacyjną aby mogły powszechnie obowiązywać".
Andrzej Gąsiorowski. Dyrektor PCPR Chojnice
(red)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Panie Gąsiorowski w czym problem przecież macie wniosek, dokumentację medyczną i nie musicie widzieć potencjalnego "wirusa" czyli zainteresowanego. Wydajecie decyzję a ja jako potencjalny "wirus" mam prawo od tej decyzji się odwołać bądź nie ot i wszystko.
nie jest niczym chroniony, tyra w tłumie i ukryty w biurze kapitalista ma to gdzieś. Z całym szacunkiem dla robola, bo to ten niechroniony robol utrzymuje rząd i całą państwową administrację. Kiedy padną robole wtedy tym którzy ich nie szanują otworzą się oczy!
Mało tego, że wszystkie urzędasy odizolowały sie od społeczeństwa, to jeszcze lekarze nie przyjmują bo sie boją. Co do tzw. komisji, niech lekarz siedzi za szybą, i tak nie dotykali niepełnosprawnych, popatrzyli na gościa, przejrzeli papiery i "wyrok", jest grupa inwalidzka, lub nie ma! Ale teraz sobie znaleźli problem i mają niepełnosprawnych z głowy. Przy okazji mam pytanie: czy PFRON dopłaca pracodawcy za pracownika który rok temu osiągnął wiek emerytalny ale nie poszedł na emeryturę /takich ZUS kocha/ i dalej pracuje?