Poprawia dyscyplinę i efektywność w miejscu pracy – co to takiego?

Ufaj, ale kontroluj – ta stara zasada ma zastosowanie w wielu sferach naszego życia. W przypadku zarządzania pracownikami, jest wręcz w stosowaniu niezbędna.

Nowoczesne systemy rejestracji czasu pracy (RCP) pozwalają firmom na lepsze funkcjonowanie.   |  fot. nad.

Niezależnie od tego ilu pracowników zatrudnia nasza firma, rejestracja czasu ich pracy jest nie tylko potrzebna i wygodna, np. w przypadku rozliczeń godzinowych, ale także wymagana przez przepisy prawa pracy. Pozostaje zatem jedynie kwestia wyboru systemu rejestracji czasu pracy pracowników.

Papierowe listy obecności odchodzą do lamusa

O ile w przypadku przedsiębiorstw zatrudniających małą liczbę osób, tradycyjne, papierowe metody rejestracji czasu pracy, mają jeszcze rację bytu, o tyle w przypadku większych organizacji stanowią dla działu kadr i płac nie lada wyzwanie. Poza tym tego typu rozwiązania wymagają sporego nakładu czasu i obarczone są dużym prawdopodobieństwem pojawienia się błędu. Tradycyjne zliczanie przepracowanych godzin, liczby dni wolnych i zwolnień lekarskich powoli staje się metodą archaiczną, wypieraną przez systemy elektroniczne.

Automatyczna rejestracja czasu pracy usprawnia funkcjonowanie firmy

Nowoczesne systemy rejestracji czasu pracy (RCP) pozwalają firmom na lepsze funkcjonowanie. Pozytywne efekty w tym zakresie uzyskiwane są między innymi poprzez:

1. zwiększenie dokładności w rozliczaniu nawet skomplikowanych systemów organizacji pracy - rozliczanie pracy zmianowej, nadgodzin, pracy w dni ustawowo wolne od pracy odbywa się automatycznie,

2. zwiększenie dyscypliny pracowników w zakresie punktualności,

3. efektywniejszą pracę działu kadr i płac w przedsiębiorstwie (eksport danych do programów kadrowo-płacowych),

4. stałą i bieżącą kontrolę nad obłożeniem stanowisk i absencją pracowników,

5. możliwość raportowania czasu pracy w różnych układach i zestawieniach, także na potrzeby sprawozdawczości GUS i zapytania PIP,

6. wyeliminowanie niekontrolowanych wyjść pracowników z pracy,

7. prawidłowość i przejrzystość w rozliczaniu czasu pracy pracowników,

8. szybkie i sprawne generowanie i drukowanie niezbędnych dokumentów kadrowo-płacowych.

    A co z pracownikami pracującymi w terenie?

    Nawet jeśli Twoja firma zatrudnia pracowników, realizujących swoje zadania w terenie, np. przedstawicieli handlowych, pracowników budowalnych lub instalatorów, w takiej sytuacji także sprawdzą się systemy rejestracji czasu pracy. Co więcej, w tym przypadku jeszcze bardziej docenisz możliwości, jakie daje system RCP, gdyż o kontrolę pracowników terenowych szczególnie trudno.

    Rozwiązanie dedykowane dla firm zatrudniających pracowników terenowych polegają na zastosowaniu w systemach RCP konkretnego oprogramowania, pozwalającego na odnotowywanie takich zdarzeń, jak rozpoczęcie i zakończenie pracy, odwiedzenie konkretnego punktu, lub skorzystanie z przerwy w pracy. Rejestratorem czasu pracy mogą w tym wypadku stać się dowolne urządzenia mobilne, wystarczy jedynie odpowiednie oprogramowanie.

    Jak minimalizować koszty zarządzania pracownikami dowiesz się na https://www.autoid.pl/

    (nad.)