Stworzenie produktu spełniającego wszystkie wymagania konsumenta jest procesem trudnym. Zwłaszcza teraz, kiedy to klienci wymagają od producentów, by ich towary były nie tylko praktyczne, ale też posiadały wiele funkcji pobocznych.
przedwczoraj 13:38A przy tym by prezentowały się należycie. W celu zwiększenia konkurencyjności firm, wprowadzane są coraz to nowsze techniki oraz metody pozwalające na zwiększenie produktywności firmy i umożliwienie im tworzenia rzeczy jakościowych. Jedną z takich metod jest 5S.
Metoda 5S powstała w oparciu o filozofię japońską. Jest to zbiór pięciu zasad, dzięki którym możliwe jest usprawnienie organizacji procesów produkcyjnych. Składa się z pięciu kroków:
SEIRI - na tym etapie dokonuje się (zazwyczaj przy udziale tzw. "czerwonych karteczek") oddzielenia rzeczy potrzebnych od tych, których używać nie będziemy i możemy wyeliminować.
SEITON to nic innego jak organizacja miejsca pracy. Odpowiednie umieszczenie materiałów, surowców oraz półproduktów w określonych miejscach sprawi, ze wszystko będziemy mieli pod ręką, w łatwo dostępnym miejscu.
SEISO oznacza eliminację wszelkich zabrudzeń i zanieczyszczeń w postaci kurzu, brudu, resztek opiłków, skrawków, etc. Dokonuje się tego poprzez kilkakrotne czyszczenie stanowisk pracowniczych oraz tworzeniu harmonogramów sprzątania.
SEIKETSU to stworzenie spisanych standardów, instrukcji oraz struktury autokontroli tak, by można je było ciągle doskonalić. Należy przeprowadzać je w obecności pracowników, gdyż wtedy lepiej będą przyswajać wprowadzane zmiany.
SHITSUKE ma na celu ciągłe doskonalenie utrwalonych zasad postępowania w miejscu pracy. Oczekuje się, że pracownicy skrupulatnie przestrzegać będą omówione wcześniej zasady i uczynią z nich zwyczajowe praktyki.
Wiele lat doświadczeń w praktykowaniu tej metody wskazuje na jej liczne zalety. Wprowadzenie w przedsiębiorstwie 5S skutkować będzie poprawą efektywności miejsca pracy, uproszczeniem środowiska pracownika. Dzięki zmniejszeniu marnotrawstwa podniesie się sprawność linii produkcyjnej, bo zmniejszą się straty. Zapobieganie powstawaniu błędów wpłynie w znacznym stopniu na poprawę jakości produktu oraz zmniejszy awaryjność maszyn. Ulepszeniu ulegnie też bezpieczeństwo środowiska pracy, a w dalszej prespektywie także warunki pracy. W Japonii panuje powszechne przekonanie, iż 5S jest fundamentalnym elementem zarządzania. Bez odpowiednio przygotowanego środowiska pracy nie będziemy w stanie zaplanować dobrego systemu sterowania jakością.
Specjaliści Green Belt (Lean Six Sigma) podkreślają, że 5S jest niezbędna do osiągnięcia i utrzymania bezpieczeństwa każdej linii produkcyjnej. Miejsce pracy, które nie jest wysprzątane, brudne, niezachęcające wywiera negatywny wpływ na pracownika, co odbija się na jakości produktu . Konsekwencją będzie opóźnienie dostaw i wzrost kosztów produkcji. W przypadku zwiększenia się ilości wybrakowanych części, należy przeprowadzić ich dodatkowe i kosztowne naprawy. Wstępny plan produkcyjny ulega zmianie, a to wszystko prowadzi do niezadowolenia pracowników oraz nadmiernych kosztów.
Monika Karaźniewicz
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe