Ponad 1700 interwencji w powiecie chojnickim

Policjanci, każdego dnia prowadzą działania mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa, sprawdzają przestrzeganie obostrzeń sanitarnych w miejscach skupiających duże ilości ludzi, czy środkach transportu publicznego.

W październiku na terenie powiatu chojnickiego mundurowi podjęli ponad 1700 interwencji wobec osób, które nie zastosowały się do obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką ochronną.   |  fot. KPP

Od półtora roku trwa walka ze światową pandemią Covid-19. Obok medyków na polu walki z wirusem, stoją służby mundurowe. Policjanci każdego dnia sprawdzają, jak osoby stosują się do obostrzeń wprowadzonych w celu zminimalizowania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Pod szczególnym nadzorem funkcjonariuszy są galerie handlowe, sklepy, środki komunikacji publicznej oraz wszystkie te miejsca, w których gromadzą się mieszkańcy powiatu.

Nadal musimy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, we wskazanych wyżej miejscach, niezmiennie należy zakrywać usta i nos maseczką. Nie lekceważmy nadal obowiązujących obostrzeń. Zakładajmy maski wszędzie tam, gdzie jesteśmy narażeni na zbyt bliski kontakt z innymi osobami (również na zewnątrz). Tylko od naszej odpowiedzialności zależy zdrowie i życie nasze i naszych bliskich. Tylko w miesiącu październiku, podczas przeprowadzonych kontroli w sklepach, na dworcach i w środkach komunikacji publicznej, policjanci ujawnili ponad 1700 przypadków lekceważenia obowiązku używania maseczek ochronnych lub nie zachowania dystansu społecznego.

Podejmowane interwencje skutkowały pouczeniami, zwróceniem uwagi, ale nie obyło się też bez mandatów karnych i skierowaniem wniosków do sądu. Sprawdzenia przeprowadzone w ciągu pierwszych 3 dni listopada, również nie napawają optymizmem i świadczą o braku odpowiedzialności wielu osób za nasze wspólne zdrowie. Łącznie mundurowi interweniowali wobec 300 osób, które nie zasłaniały ust i nosa w miejscach, gdzie taki nakaz obowiązuje.

Po raz kolejny apelujemy o rozsądek i włączenie się do walki z COVID-19. Nie jesteśmy bez wpływu na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wystarczy, że będziemy stosować się do zasady DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka. To, oprócz szczepienia podstawowa ochrona przed zakażeniem się wirusem. Pamiętajmy też, że szczepienie nie zwalnia nas z obowiązku zasłaniania ust i nosa w miejscach użyteczności publicznej.

Funkcjonariusze przypominają, że usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać maseczką m.in.:

na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
w autobusie, tramwaju i pociągu,
w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba że pracodawca postanowi inaczej),
w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
w kinie i teatrze,
u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
w kościele i szkole, na uczelni
w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.).

Mundurowi, często wspólnie z pracownikami sanepidu, w związku z epidemią COVID-19, nadal będą kontrolować miejsca objęte obostrzeniami. W przypadku ich lekceważenia będą stosowane restrykcje w postaci mandatów karnych lub kierowania wniosków o ukaranie do sądu.

KPP