Pomorze – najwięcej ofert pracy dla fachowców remontowo-budowlanych i kierowców

Bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników fizycznych i produkcyjnych jest obecnie zauważalne w całym kraju. Nie inaczej sytuacja kształtuje się w naszym regionie.

Najwięcej ofert pracy dla zawodowych kierowców dostępnych jest w powiatach: puckim, człuchowskim, chojnickim, kościerskim, starogardzkim i kwidzyńskim.   |  fot. nad.

W województwie pomorskim najbardziej poszukiwani są fachowcy remontowo-budowlani, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych – ofert pracy w tym sektorze jest obecnie o 46,7 proc. więcej niż rok temu! W wielu powiatach brakuje też kasjerów i pracowników sklepów, a zainteresowani podjęciem nowej pracy mieszkańcy naszego regionu mogą wybierać z blisko 9 tys. ofert kierowanych do pracowników fizycznych.

Most wanted w województwie pomorskim

Na Pomorzu najbardziej poszukiwanymi obecnie fachowcami (pośród zawodów fizycznych) są fachowcy remontowo-budowlani. W serwisie OLX Praca w lipcu tego roku co piąta oferta kierowana do pracowników fizycznych dotyczyła tego zawodu. W naszym regionie brakuje także pracowników z branży transportowo-spedycyjnej (prawie 1,5 tys. ofert). Szczególnie duże zapotrzebowanie dotyczy kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Na trzecim miejscu wśród deficytowych zawodów znaleźli się natomiast kasjerzy i pracownicy sklepów.

Bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników z sektora transport i spedycja, dało wynik o 46,7 proc. większy w porównaniu z liczbą ofert dostępną w ubiegłym roku. O 22,3 proc. zwiększyła się też liczba ogłoszeń skierowanych do fachowców remontowo-budowlanych, 20,1-procentowy wzrost dotyczy natomiast w naszym regionie ofert dla kasjerów i pracowników sklepów (źródło: dane własne OLX Praca, okres badania: lipiec 2020 – lipiec 2021).

Benefity – nie tylko dla pracowników biurowych

Według badania zrealizowanego w sierpniu tego roku przez SW Research na zlecenie OLX Praca – ponad 37 proc. mieszkańców naszego województwa zdecydowałby się spróbować swoich sił w pracy spedytora. To zajęcie opłacalne wg 37 proc. badanych i prestiżowe zdaniem ponad 27 proc. respondentów. Za najbardziej niedoceniany zawód spośród profesji badanych przez OLX Praca, uznano natomiast kasjera (blisko 47 proc. wskazań). Połowa osób biorących udział w badaniu uznała też, że pracownicy sklepów za mało zarabiają.

Nie dziwi zatem niechęć ankietowanych Pomorzan wobec podjęcia tej pracy – zaledwie 6,5 proc. badanych chciałoby nauczyć się tego fachu, gdyby miało taką okazję. Taki sam wynik w naszym regionie uzyskały również dwa inne zawody: magazynier oraz fachowiec remontowo-budowlany. Jak podaje OLX, ponad 30 proc. ankietowanych wskazało też, że pracownicy fizyczni i produkcyjni nie mogą liczyć na atrakcyjne benefity.  A jak jest w praktyce? Czy potrzeba zatrudnienia idzie w parze z dobrymi warunkami oferowanymi przez pracodawców?

Okazuje się, że tak, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Analiza ofert kierowanych do pracowników fizycznych i produkcyjnych pokazuje, że coraz częściej na benefity mogą liczyć nie tylko pracownicy biurowi, ale także kurierzy, magazynierzy, kasjerzy czy pracownicy produkcyjni. Szkolenia zapewniane są m.in. osobom z sektora handlowego, pracującym w sprzedaży i obsłudze klienta. Prywatną opieką medyczną i pakietami sportowymi pracodawcy z kolei próbują zachęcić do aplikowania pracowników magazynowych, a premie miesięczne przewidziane są m.in. dla kasjerów i pracowników sklepów (źródło: dane własne OLX Praca).

Deficyt pracowników robót wykończeniowych w większości powiatów

Choć pracodawcy oferują coraz więcej w kluczowych dla rynku sektorach, deficyt pracowników fizycznych dotyczy znacznej części województwa pomorskiego. Jak wskazują dane zebrane przez Barometr Zawodów, pracowników robót wykończeniowych brakuje w aż 90% powiatów naszego regionu. Wyjątek stanowią powiaty nowodworski i sztumski, gdzie liczba ofert pracy jest zbliżona do liczby kandydatów chętnych do objęcia wolnych wakatów. Podobna sytuacja dotyczy też robotników budowlanych.

Brakuje ich w prawie całym województwie. Największy deficyt odnotowano jednak w powiatach puckim i chojnickim. Cieśle, stolarze, ale też blacharze i dekarze z powodzeniem znajdą zatrudnienie w sporej części Pomorza – szczególnie w jego południowej części. Osoby zainteresowane podjęciem pracy w tym obszarze muszą jednak wykazać się dobrym stanem zdrowia, często również doświadczeniem w fachu. Wybór ofert dla chętnych kandydatów jest jednak bardzo szeroki.

Statystyki podane przez Barometr Zawodów pokazują też, że w aż 19 powiatach naszego województwa brakuje kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych. Duża liczba wolnych wakatów może być spowodowana wymogiem posiadania odpowiednich uprawnień do prowadzenia pojazdów i doświadczeniem w tym obszarze. Osoby mające jednak oczekiwane przez pracodawców kwalifikacje i gotowe do podjęcia pracy poza miejscem zamieszkania (transport międzynarodowy) bez trudu powinny znaleźć zatrudnienie. Najwięcej ofert pracy dla zawodowych kierowców dostępnych jest w powiatach: puckim, człuchowskim, chojnickim, kościerskim, starogardzkim i kwidzyńskim.

Na Pomorzu widoczne są też problemy kadrowe wśród kasjerów i sprzedawców. W regionie powstają nowe sieci sklepów i punkty handlowe, liczba ofert pracy rośnie więc w sporej części województwa. Zatrudnienie w tym obszarze znajdą m.in. mieszkańcy powiatów: słupskiego, lęborskiego, bytowskiego, starogardzkiego, kościerskiego czy gdańskiego.

Dobry czas na znalezienie pracy

Rok 2021 stał się dobrym czasem na poszukiwanie nowej pracy w deficytowych obecnie zawodach: kierowcy, pracownika produkcyjnego, magazyniera, kasjera czy kuriera. Dane zebrane przez OLX Praca oraz Barometr Zawodów pokazują, że zapotrzebowanie na pracowników fizycznych coraz częściej oznacza ich docenienie. Pracodawcy, chcąc wypełnić luki kadrowe, oferują atrakcyjniejsze niż dotychczas warunki pracy, zapewniając najbardziej pożądanym pracownikom m.in. atrakcyjne benefity.

Źródła danych: OLX Praca, Aktywne oferty – podział na miesiące, lata, kategorie oraz województwa, lipiec 2020 – lipiec 2021; Barometr zawodów; badanie zrealizowane przez SW Research na zlecenie OLX Praca, N = 1002, Polacy 18+ pracujący zawodowo, wywiady CAWI, przeprowadzone 21–24.08.2021 r.; dane własne OLX Praca.

Cezary Kolasa