Nie wszyscy kierowcy pamiętają o tym, że wjeżdżając w tereny leśne muszą zachować szczególną ostrożność, bo może ich na drodze spotkać niemiła niespodzianka. Na jezdnie mogą wybiec dzikie zwierzęta.
25 lutego 2020 09:04Drogi powiatu chojnickiego często prowadzą przez lasy i szlaki wędrowne zwierząt. Przy zbyt dużej prędkości prowadzący auto może nie zdążyć zareagować. Policjanci apelują o zachowanie rozwagi przez kierujących. Kolizja samochodu z przebiegającą przez drogę sarną, dzikiem czy jeleniem może okazać się katastrofalna nie tylko dla kierowcy i jego samochodu ale także dla dzikiej zwierzyny. Nie lekceważmy znaku drogowego "Uwaga dzikie zwierzęta".
W ostatnich dniach policjanci z powiatu chojnickiego zostali poinformowani o kolizjach drogowych z udziałem zwierzyny leśnej. Poddając analizie ostatni rok to okazuje się, że w naszym powiecie doszło aż do ponad 70 takich zdarzeń drogowych. Policja apeluje do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach w okolicy lasów i pól uprawnych. Należy także nie lekceważyć znaku drogowego „Uwaga dzikie zwierzęta”. Takie znaki ustawione są w miejscach, gdzie takie zagrożenia często występują.
Jadący z nadmierną prędkością kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby bezpiecznie zahamować i wykonać manewr ominięcia przeszkody na drodze. Zderzenie z dzikim zwierzęciem może być bardzo groźne w skutkach. Najprostszym sposobem uniknięcia kolizji z dziką zwierzyną jest po prostu zdjęcie nogi z gazu. Zawsze, gdy wjeżdżamy w tereny leśne, bądź takie, w których mogą pojawić się dzikie zwierzęta odpuśćmy pedał gazu – to nam da większe szanse w chwili gdy na jezdnię wtargnie nieoczekiwany gość.
Informacje, które pomogą uniknąć zderzenia ze zwierzęciem:
Dzikie zwierzęta najbardziej aktywne są o zmierzchu i o świcie, kiedy spędzają czas na żerowaniu - to właśnie wtedy trzeba podróżować ze wzmożoną uwagą.
Zwracaj baczną uwagę na pobocza - mogą znajdować się tam zwierzęta gotowe, by przejść przez drogę.
Zwierzę oślepione przez światła reflektorów rzadko ucieka, zaś w większości przypadków zatrzymuje się i staje w bezruchu.
Widzisz zwierzę na drodze - użyj klaksonu. Jeśli zobaczysz przebiegającą przez drogę sarnę, jelenia czy wilka bądź czujny i jedź ostrożnie, te zwierzęta żyją w stadach- za nim mogą podążać kolejne.
Zwracaj uwagę na znaki, dostosuj prędkość do panujących warunków. Przyczyną zdarzeń drogowych z udziałem dzikich zwierząt jest przeważnie nadmierna prędkość, która ogranicza możliwości manewru w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze oraz zwiększa dystans potrzebny do zatrzymania rozpędzonego auta.
Jeżeli dojdzie do wypadku z udziałem dzikiej zwierzyny, zjedź na pobocze, włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym. Trzeba pamiętać o zachowaniu ostrożności w stosunku do zwierzęcia, gdyż ranne może być niebezpieczne. W takiej sytuacji należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia i zawiadomić o nim Policję.
KPP
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Z tym trąbieniem,użyciem sygnału dzwiękowego to bzdura,z doswiadczenia i to sporego wiem że nienależy używać sygnału tylko jechać dalej bez reakcji ,zwierze stojącę przy jezdni bedzię stało nadal,jeżeli zakłócimy to dzwiekiem ,swiatłami dziwnymi ruchami możę ruszyć nam pod koła.Mijałem setki zwierząt w nocy przez 35lat jazdy wiekszosci w nocy,(trasa wałcz -gorzów wlkp)gdzie jaest dużo różnorakiej zwierzyny i coś o tym wiem.Inna sprawa gdy zwierzę jest w ruchu i przechodzi przez jezdnie wtedy jedynie jest uzasadnione użucie sygnałów dzwiękowych,choć tylko w ostateczności bo nigdy nie wiemy w ktorą stronę ruszy zwierz.Ja osobiscie użyłem sygnału tylko kilka razy przez wszystkie lata jazdy,a nie potrąciłem ani razy zwierzyny a minołem ich naprawde wiele,,,