Pogoda była łaskawa dla rowerowych fanów Kosznajderii

Po raz dwunasty LGD Sandry Brdy zorganizowała Rowerowy Rajd Kosznajderski. Ponad 50 osób ruszyło w sobotę 25 maja w trasę po południowej części gminy Chojnice pod kierownictwem Komandora Rajdu Andrzeja Begera z „Cyklisty”.

Uczestnicy rajdu rowerowego na chwilę przed wyruszeniem w trasę.   |  fot. (je)

Zbiórka była na parkingu przy PUP na ul. Lichnowskiej. Wśród uczestników było wielu seniorów z Klubu założonego przez LGR Morenka. Prezes Grażyna Wera – Malatyńska powitała uczestników i przedstawiła trasę tegorocznej edycji Rajdu. Natomiast Andrzej Beger omówił zasady bezpiecznej jazdy w kolumnie na jej trasie. Bywało, że i wcielał się w rolę przewodnika turystycznego, jak można obejrzeć w relacji video, w przypadku pałacu w Chojnatach.

Tam właśnie był pierwszy przystanek. Kolejne były podczas przejażdżki podczas pięknej i słonecznej pogody; przy sieci bunkrów zbudowanych przez Wojsko Polskie w 1939 opodal dawnej granicy z Niemcami w Obrowie; w Ciechocinie przy zabytkowym kościółku. Dłuższy postój był przy plebanii parafii w Ostrowitem, gdzie czekał na uczestników ks. proboszcz Tomasz Dawid. Zaserwowano posiłek składający się z kiełbaski z grilla oraz  drożdżówki do kawy. Wydarzeniu towarzyszyli miejscowi strażacy, gdyż tego dnia mieli specjalną mszę w miejscowym kościele.

W Ostrowitem prezes Sandrów Brdy Grażyna Wera – Malatyńska każdemu z uczestników wręczyła egzemplarz mapki turystycznej z Kosznajderią, na które chętnym ks. Tomasz przystawiał parafialną pieczątkę. Część uczestników, nim ruszyła do kolejnego etapu Rajdu, zwiedziła kościół, którego budowę w 1402 roku zakończyli Krzyżacy. Ostatni przystanek Rajdu, to Granowo, które niedawno, jak można było na własne oczy potwierdzić, zasłużenie zdobyło I miejsce w gminnym etapie wojewódzkiego konkursu „Piękna Wieś 2024”. Tam Stanisław Piesik z LGD Sandry Brdy przy obelisku poświęconym ks. dr Pawłowi Panske, urodzonemu w XIX w. w kosznajderskim Granowie, przedstawił jego biografię. Obelisk ten w 2014 powstał przy współudziale miejscowej społeczności i LGD Sandry Brdy.

Więcej w fotogalerii i relacji video.

(je)