Podsumowanie dotychczasowych prac nad chojnickim budżetem obywatelskim

W Urzędzie Miejskim w Chojnicach trwają prace nad budżetem obywatelskim na 2021 r. W tym celu powołany został Zespół do zainicjowania i wdrożenia budżetu, którego członkami są urzędnicy i radni Rady Miejskiej.

Obecnie trwają prace nad formularzem karty do głosowania. Do końca roku powstanie również logo chojnickiego budżetu obywatelskiego.   |  fot. UM ilustracyjne

Zespołowi przewodniczy wiceburmistrz Adam Kopczyński. Dotychczas odbyły się trzy spotkania Zespołu oraz jedno z ekspertem (doktorem  socjologii UAM Maciejem Milewiczem z Poznania, który przeprowadził ponad 40 procesów konsultacyjnych i 200 spotkań z mieszkańcami w sprawie budżetów obywatelskich), a także  opracowano projekt regulaminu, harmonogram oraz zarys działań promujących chojnicki budżet.

Propozycje zadań do realizacji wraz z listą poparcia 30 osób będzie mógł zgłosić każdy mieszkaniec Chojnic za pośrednictwem platformy internetowej bądź w formie pisemnej w Urzędzie Miejskim w Chojnicach. Zgłoszenie powinno zawierać m.in. opis proponowanego zadania, informacje dotyczące lokalizacji oraz szacunkowy kosztorys. Budżet będzie miał charakter ogólnomiejski, a zgłaszane projekty będą mogły dotyczyć wszystkich spraw, które należą do zadań własnych gminy. Ich wartość nie będzie mogła przekroczyć 1 mln zł.

Na projekty będzie można głosować za pośrednictwem platformy internetowej bądź tradycyjnie w jednym z czternastu punktów (m.in. w ratuszu, parku wodnym, bibliotece czy szkołach). Głosować będą mogli wszyscy mieszkańcy bez względu na wiek. Obecnie trwają prace nad formularzem karty do głosowania. Do końca roku powstanie również logo chojnickiego budżetu obywatelskiego. Natomiast od stycznia rozpocznie się akcja informacyjno-edukacyjna, tak aby każdy mieszkaniec wiedział w jaki sposób będą rozdysponowane środki i żeby zgłoszonych zostało jak najwięcej, i jak najlepszych jakościowo projektów.

UM