Na minionej sesji Rady Gminy Chojnice ostatnia z uchwał dotyczyła przyjęcia „Planu Odnowy Miejscowości Swornegacie na lata 2010 – 2016”.
1 lipca 2010 16:36Jego przyjęcie było konieczne, gdyż gmina będzie ubiegać się o pieniądze z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013. Został on zatwierdzony przez mieszkańców tej wsi na zebraniu w dniu 15.06.2010. Zdarzyło się nam pisać o tej miejscowości kilka razy z powodu słynnego żeglarza, więc w biurze Gminnego Ośrodka Kultury otrzymaliśmy załącznik do uchwały. W biuletynie sesyjnym był tylko projekt uchwały.
Plan liczy 12 stron. We wstępie podają autorzy, czyli mieszkańcy Swornegaci wraz z Radą Sołecką, że celem planu „jest zapewnienie zrównoważonego i trwałego rozwoju miejscowości Swornegacie.” Plan ma służyć „poprawie jakości obecnych i przyszłych mieszkańców wsi przy zaangażowaniu środków pochodzących z budżetu gminnego oraz możliwych do pozyskania przez gminę funduszy strukturalnych UE.” Pierwszym działem Planu jest przedstawienie historii wsi. Okres II wojny światowej i pierwszych lat następujących po niej, tak został przedstawiony: „Po przegranej wojnie Niemcy musieli opuścić polskie ziemie. Wycofując się spalili wiele gospodarstw i domostw na Zaniach. Po wojnie zaczęli powracać dawni mieszkańcy, wieś pięcioletnimi zmaganiami wojennymi była zniszczona, ale tak jak i cały kraj zaczęła się odradzać.” Wspomina się także o takich wydarzeniach, jak podłączenie w czerwcu 1962 zasilania w energię elektryczną, otwarcie w 1963 wybudowanego w czynie społecznym Domu Kultury czy powrót w 1975 do gminy Chojnice.
Kolejny dział, to inwentaryzacja zasobów służących odnowie miejscowości. Każdej pozycji w niej, jeśli występuje we wsi, określa się stopień znaczenia – mały, średni i duży. Najwyższą ocenę otrzymały m.in. walory krajobrazu i przyrodnicze, wody powierzchniowe, korzystne i atrakcyjne sąsiedztwo. Kogo konkretnie mają na myśli autorzy Planu, nie jest podane. Zresztą w żadnym miejscu tego dokumentu nie znalazłem najmniejszej wzmianki o znanym użytkowniku kawałka Psiej Góry. Z kolei w grupie czynników o małym znaczeniu znalazły się takie pozycje, jak „miejsca, osoby i przedmioty kultu”, „święta, odpusty, pielgrzymki”. Nie zabrakło oceny mocnych i słabych stron Swornegaci. Do tych pierwszych zaliczono np. bardzo dobrze działający Zespół Szkół, zabytkowy kościół z parkingiem, komunikację w wykonaniu MZK i PKS czy nowoczesną oczyszczalnię ścieków. Za „minusy” uznano niedostateczną ilość parkingów, małą plażę, wzmożony ruch drogowy oraz „niedostosowanie miejsc zrzutów kajaków”.
Na koniec w Planie Odnowy umieszczono na 3 stronach zestawienie inwestycji, które mają być realizowane w latach 2010 – 2016. Największe z nich, to rozbudowa i nadbudowa Wiejskiego Domu Kultury, budowa portu jachtowego, posterunku policji, WOPR, remizy OSP i parkingu przy kościele. Nie zapomniano o plaży. Mają tam powstać sanitariaty, oświetlenie. Powstanie utwardzona droga dojazdowa i trasa pieszo – rowerowa. Budowy parkingów przy niej nie ma w planie. Ponadto zamierza się m.in. wykonać w szkole nową elewację, wymienić okna i pokrycie dachowe. Jest także ujęty udział finansowy w odnowie elewacji kościoła.
(je)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Apeluje do wszystkich mieszkancow Swornegaci jesli zauwazycie silniki spalinowe na wodzie to zglaszajcie to na policje
W Sworach powinien być posterunek policji wodnej na cały sezon bo liczba pływających tzw żeglarzy na silnikach była w tym roku bardzo duża i bez kary.
posterunek policji i WOPR to tylko brakuje w naszej miejscowosci no i oczywiscie drogi
PO tylu latach planowania odnowy Swornegaci kazdy mieszkaniec i turysta przyjezdzajacy wie ze potrzeby jest posterunek polici wodnej ile teraz tych bezkarnie plywajacych motorowodniakow panoszy sie na naszych czystych jeziorach stwarzajac zagrzenie dla innych
..a co z amfiteatrem w Swoach - długo jeszcze ta prowizora dla badziewiaków..?!
Plany piękne. Minęły 2 lata, a na sezon letni 2013 Swornegacie są przygotowane jak nigdy. Oto postępy: 1. Droga na plażę - ruchome płyty, dziry, nnamuliska piachu, że rowerem ciężko przejechać. 2. Parkingi - chciaż by tak linie wymalować - nowych brak 3. Plaża - pomost już jest, ale wejść do wody przy nim strach. Czarny "syf" aż śmierdzi. Miejsce tzw. parkingowe było ogrodzone żerdziami - niestety pod ciężarem śniegu opadły i straszą ludzi A tak w podsumowaniu. Do promocji używa się starych zdięć z okresu świetności Sworów. Jak ktoś przyjedzie, to moze raz i tyle. Nie porazimy gon nawet czystością. Promenada może i tak, ale reszta... Czym władze lokalne chcą przyciągnąć turystów? Jakoś nic szczególnego nie mogę znaleść. No może nowa restauracja, szkółka windsurfing\'u, i drożyzna.
Jak powstanie most, to dopiero zobaczysz jacy my samorządowcy "idioci"! Myśl raczej jak dorwać swojego sołtysa aby zaineresował się Waszym pięknym miejscem!
proszę upominajcie się o swoje u swojego sołtysa... należą się wam przede wszystkim chodniki - popieram apel! A TY kolego "sza" nie wyzywaj ludzi od idiotów...Oj nie ładnie! Weź się sam do roboty, bo z pewnością coś się znajdzie do zrobienia w Małych Sworach!
Brak chodników,oświetlenia ulic masakra
o braku mostu zapomniałeś nadmienić! nasi samorządowcy to idioci!