Jednym z tematów prac Komisji Edukacji w Radzie Miejskiej Chojnic, której posiedzenie odbyło się w środę 22 września, było zapoznanie się z harmonogramem zajęć pozalekcyjnych w samorządowych szkołach.
24 września 2010 19:01Przedstawił go dyrektor Wydziału Edukacji Janusz Ziarno. Większość placówek oświatowych przekazała dane szczegółowe, natomiast Gimnazjum nr 1 oraz Zespół Szkół nr 7 tylko zbiorcze. Zajęcia pozalekcyjne można podzielić na godziny „dyrektorskie”, „karciane” (wynikające z art. 42 Karty Nauczyciela, 2 godziny tyg.) oraz dodatkowe niepłatne. Gorącą dyskusję wśród radnych wywołał tylko brak zajęć z żeglarstwa w SP nr 5. Po 3 latach ich prowadzenia, zostały od września przerwane. „Dzwonili do mnie w tej sprawie zawiedzeni rodzice. Był to ciekawy produkt pedagogiczny, mający duże zainteresowanie. Warto je przywrócić, szczególnie, że nasz region jest kolebką żeglarstwa.” – powiedział przewodniczący Komisji Kazimierz Jaruszewski. Janusz Ziarno oraz wiceburmistrz Jan Zieliński uzasadniali tę decyzję dużym zakresem tegorocznych remontów w szkołach, a także dołożeniem prawie 300 tys. złotych do budowy 3 placów zabaw. Jest jednak możliwość, że od stycznia 2011 roku zajęcia z żeglarstwa wrócą, jeśli będą na to środki w budżecie.
Z przedstawionych zestawień (ilość godzin w skali tygodnia) wynika, że uczniowie miejskich szkół będą mieli spory wybór najróżnorodniejszych zajęć pozalekcyjnych. Są wśród nich zajęcia wyrównawcze z wielu przedmiotów, sportowe, logopedyczne. Część z nich wynika z charakteru danej szkoły, jak w SP-1, która ma oddziały integracyjne. W tej szkole są też takie koła, jak dziennikarskie (1 godzina), dziedzictwa regionalnego (2). Prowadzone są też zajęcia psychoedukacyjne, z origami w roli głównej. SP nr 3 wyróżnia się tym, że dwie godziny tygodniowo (wśród niepłatnych) poświęcono na rozwijanie znajomości języka rosyjskiego, a jedną na język angielski. W tej samej grupie są m.in. zajęcia religijno–wychowawcze (3). W ramach zwykłej normy są treningi bractwa rycerskiego w kole historyczno – szkolnym (1).
Również bogatą ofertę, szczególnie religijną, ma SP nr 5. Poza „tradycyjnymi” kołami, są i takie: zainteresowanych kulturą brytyjską (2), europejskie (1) taneczne (1), rozrywek umysłowych (3) czy technologii informatycznej (2). Tematyką kościelną zajmują się koła: religijne (1), pieśni religijnej (2), przygotowujące klasy II do spowiedzi (1), przygotowanie niedzielnych funkcji liturgicznych (1), przygotowanie liturgii (1), koło misyjne (1) oraz koło ministrantów (2). Łącznie 9 godzin tygodniowo. W Gimnazjum nr 2 silną pozycję mają prawdopodobnie poloniści, gdyż zajęć „dyrektorskich” i „karcianych” z tego przedmiotu jest 19 godzin tygodniowo. Poza tym można wziąć udział w innowacjach pedagogicznych. Jedna z nich jest na temat „Ptaki drapieżne w Polsce”. W tej szkole funkcjonuje m.in. Szkolny Klub Filmowy (2), koło wokalne (2) czy terapia poprzez haft (2). Jest także koło religijne „Bliżej Jezusa” (2) oraz biblijne
(je)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Dziękuję.
Czy meble do PS 9 na pewno zostały podarowane przez Emsdetten? Radzę dobrze sprawdzić...
Podarowane zostały pieniądze na ich zakup w Polsce przez fundację z Emsdetten.
od mlodych lat dziecia chcecie prac mozgi religia dajcie im spokoj nie dosc ze w szkolach niedlugo bedzie wiecej religi niz histori to jeszcze to i kto to rzadzi tym miastem czy panstwem jednym slowem jak mlodzi czesto go uzywaja to :masakra
Im dłużej żyję w tym kraju, tym mniej mnie nic już nie zadziwia, paranoja
A dotacje dla swojego kolesia Z parku wodnego to rozdajecie hojna ręką i to dużo większe pieniądze, pewnie najlepiej zabrać dzieciom niech idą palić fajki pod blokiem.
Koło religijne i pieśni religijnej zamiast zajęć z żeglarstwa --WSTYD I ŻENADA może zaproponujcie zamiast zajęć sportowych leżenie krzyżem na czas ?
No to mojego głosu w nadchodzących wyborach już nie macie . Zagłosuję na kogokolwiek ale na ludzi którzy są przeciw żeglarstwu nigdy głosu nie oddam .