Piją i kierują pojazdami

"Nigdy nie jeżdżę po alkoholu" stanowi hasło jednej z akcji policyjnych skierowanych do kierujących pojazdami. Mimo wielu apeli i działań policyjnych zdarzają się osoby, które wsiadają za kierownicę po alkoholu.

Tylko wczoraj policjanci z powiatu chojnickiego zatrzymali czterech mężczyzn, którzy kierowali pojazdami mechanicznymi oraz rowerami będąc pod działaniem alkoholu.   |  fot. KPP

Wczoraj (04.06.) w Chojnicach patrol ruchu drogowego po zaalarmowaniu przez jednego z uczestników ruchu zatrzymał do kontroli drogowej 50 - latka, który kierował samochodem osobowym. Podczas kontroli okazało się, że mieszkaniec Chojnic miał ponad promil alkoholu w organizmie. Policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę.

W tym samym dniu, na terenie Czerska, funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie, że na ul. Starego Urzędu doszło do kolizji drogowej, gdzie kierujący motorowerem wymusił pierwszeństwo na rondzie i zderzył się ze skodą. Podczas czynności policjanci od kierującego jednośladem poczuli wyraźny zapach alkoholu.25 - letni mieszkaniec Czerska został przebadany na zawartość alkoholu, okazało się że wynik na alkomacie wykazał prawie promil alkoholu w wydychanym powietrzu.

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Policjanci przypominają, że nietrzeźwym kierowcom oprócz kary pozbawienia wolności grozi kara finansowa od 5 tys. złotych oraz trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów. Ponadto policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych rowerzystów w miejscowości Lichnowy. Przypominamy, iż wprawdzie w 2013 r. z kodeksu karnego zniknęło przestępstwo polegające na jeździe rowerem w stanie nietrzeźwości, jednak nie oznacza to, że czyn taki jest bezkarny.

Opisane zachowanie jest bowiem wykroczeniem, za które nadal mogą grozić dotkliwe sankcje. W myśl przepisów kodeksu wykroczeń, za jazdę na rowerze w stanie nietrzeźwości (stężenie alkoholu w organizmie powyżej 0,5 promila), grozi kara aresztu (od 5 do 30 dni), bądź grzywna (od 50 do 5000 złotych). Jazda na rowerze w stanie po użyciu alkoholu (stężenie alkoholu w organizmie pomiędzy 0,2, a 0,5 promila) także jest zagrożona karą aresztu (od 5 do 14 dni), bądź grzywną (od 20 do 5000 złotych). W obu przypadkach dotyczących kierowania rowerem pod wpływem alkoholu sąd może ponadto orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

KPP