Chojnice.com

Pierwsze zebranie sprawozdawcze było na osiedlu Kolejarz – Prochowa

Rozpoczął się cykl zebrań sprawozdawczych samorządów osiedlowych. Jako pierwsze odbyło się na osiedlu Kolejarz w salce udostępnionej przez parafię pw. MBFatimskiej. Wzięło w nim udział ok. 50 mieszkańców.

Zebranie poprowadził przewodniczący zarządu Kazimierz Drewek. Władze miasta były reprezentowane przez burmistrza Arseniusza Finstera, jego zastępcę Adama Kopczyńskiego, dyrektorów w UM Jacka Domozycha i Jarosława Rekowskiego.   |  fot. (je)

Jak wynikało z przedstawionego sprawozdania za 2024 rok, Zarząd Osiedla spotkał się w nim 10 razy. Na jednym z nich zaaprobował wniosek UM, by można było sprzedać teren pieszego łącznika ul. Jagiełły z jedną z sąsiednich ulic. Zaplanowane imprezy, jak osiedlowe festyny czy rejs po jeziorze Charzykowskim doszły do skutku. Poznaliśmy jednak tylko ogólny koszt pojedynczego wydarzenia, a Michał Gruchała próbował dowiedzieć się ile kosztowały poszczególne elementy, jak np. kiełbaski z grilla czy grochówka. Plan pracy na rok 2025 nie odbiegał od tego z roku 2024. Były głosy z sali, by może przyspieszyć organizację festynu na zakończenie lata z 13.09, ale ostatecznie zostało wg planu. Przy okazji wnioskowano, by tablice ogłoszeń stały przy chodnikach lub ich otoczenie było utwardzone.

Jako pierwszy z gości głos zabrał burmistrz Arseniusz Finster. Ponownie potwierdził, że środki pochodzące ze sprzedaży działek na terenie osiedla Kolejarz wrócą na nie. Przekazał, że w UM jest wniosek mieszkańców osiedla z 300 podpisami, by przy Orliku na ul. Jedności powstał plac zabaw. Stwierdził, że jest przeciwnikiem kupowania budynków, by je adaptować na świetlicę osiedlową. Zaznaczył, że takie budynki powinny być dostępne dla seniorów i osób niepełnosprawnych, czyli  parterowe. Natomiast popierałby pomysł budowy z tzw. modułów świetlicy w centrum osiedla, czyli także przy ul. Jedności. – Takie moduły kosztują ok. 5000 zł za 1 m2. Mieszkam właśnie w takim domu modułowym. Jego montaż trwał tylko 6 dni – dodał burmistrz.

Poparł go nieoczekiwanie radny miejski i zarazem mieszkaniec osiedla, Kamil Kaczmarek. Ta koncepcja uzyskała ponadto poparcie w drodze uchwały przez większość uczestników zebrania. Dyrektor Wydziału Budowlano – Inwestycyjnego Jacek Domozych pokrótce wspomniał o projekcie budowy kilku ulic w rejonie, gdzie są ul. Sybiraków i Gryfa Pomorskiego. Ustalono, że zainteresowani mieszkańcy z tego rejonu osiedla Kolejarz spotkają się z dyrektorem Domozychem na posiedzeniu Zarządu Osiedla zaplanowanym na 6 maja.

Burmistrz Arseniusz Finster wspomniał także o rozważanych zmianach w organizacji ruchu drogowego w innych rejonach Chojnic. Być może będzie zamontowana sygnalizacja świetlna przy rondzie Solidarności; natomiast by upłynnić ruch na kierunku ulic Dworcowa – Lichnowska, który ma zwiększyć się po oddaniu do użytku marketu budowlanego, ma być wprowadzony zakaz skrętu w lewo w Towarową, ale ma powstać łącznik ulic Warszawskiej z Dworcową w skrzyżowaniu z Al. Brzozową.

Na zebraniu pojawił się jeszcze jeden temat drogowy, który wywołał Kamil Kaczmarek. Zawnioskował, by podjęto uchwałę negatywnie opiniującą podniesienie limitu prędkości na zachodnim obejściu do 70 km na godzinę. Burmistrz zapewnił, że jest przeciwnikiem takiego rozwiązania. Wspomniał także, że jest rozważany wariant wprowadzenia odcinkowego pomiaru prędkości na całej długości zachodniego obejścia. Wspomniana uchwała przeszła jednogłośnie. W dyskusji z sali zgłoszono ponadto prośbę, by z osiedla Kolejarz była możliwość bezpośredniego dojazdu autobusem MZK (linia nr 8) nie tylko do Bramy Pomorza, ale i do szpitala. Mieszkaniec sugerował w tym celu modyfikację trasy linii nr 6.

(je)