Pierwsze lęgi jerzyków

Jerzyki to ptaki, które na miejsce lęgu wybierają niemal wyłącznie siedziby ludzkie – szczeliny w ścianach, pęknięcia, wolne przestrzenie między dachówkami a przede wszystkim stropodachy wielopoziomowych budynków mieszkalnych.

Młody jerzyk wyglądający z budki zawieszonej na siedzibie Parku.   |  fot. M.Ch.

To upodobanie jerzyków do bliskości człowieka nie wynika bynajmniej z ich szczególnej sympatii do nas, ludzi, ale z podobieństwa naszych budowli do miejsc ich pierwotnego występowania – wysokich skalistych gór. Niestety, od kilkunastu lat, miejsc odpowiednich dla jerzyków ubywa w zastraszającym tempie a liczebność populacji tego pięknego ptaka spada.

Powodem jest prowadzona powszechnie termomodernizacja budynków, w wyniku której likwidowane są zwykle wszelkie szczeliny, a stropodachy wypełniane warstwą izolacyjną i zamykane kratkami, co uniemożliwia jerzykom dostęp do miejsc lęgowych. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zakładanie specjalnych budek lęgowych, odpowiednio wysoko zawieszonych, które w pewnym stopniu rekompensują ptakom utratę siedlisk.

Jerzyk w szczelinie budynku - typowym miejscu lęgowym.

W 2013 roku na siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” w Charzykowach zawisło 8 szt. takich skrzynek. Jerzyki są bardzo konserwatywne jeśli chodzi o miejsca lęgowe, gnieżdżą się przez wiele lat w tych samych szczelinach, trudno akceptują nowe lokalizacje. Ku naszej radości w tym roku w jednej z budek zaobserwowaliśmy pierwsze lęgi, zakończone sukcesem.

Młody jerzyk (z charakterystyczną jasną głową) z ciekawością wyglądał przez otwór skrzynki, w której przyszedł na świat. Co ciekawe, lęgi odbyły się w budce zajętej wcześniej przez szpaki, prawdopodobnie dlatego były dość późne. Mamy nadzieję, że wraz z upływem czasu jerzyki zajmą kolejne budki, co choć w niewielkim stopniu przyczyni się do ochrony tego zagrożonego gatunku. 

/M.Ch./

  1. 1 września 2015  15:55   no i mamy problem   anonim

    no i mamy problem

    0
    0
  2. 1 września 2015  14:34   Do Zorientowanej   ptasznik

    A wystarczy przeczytać artykuł żeby się dowiedzieć że szpaki wcześniej mieszkały w tej budce więc inne Ptaszyska też zamieszkują te budki.... Z pewnością gołąb, gawron czy kawka nie zamieszka w tej budce bo się zwyczajnie nie zmieści ale inne mniejsze czy równie duże co Jerzyki dadzą radę :-)

    0
    0
  3. 27 sierpnia 2015  16:47   Ptaki do lasów i parków a ...   anonim

    Ptaki do lasów i parków a nie na osiedla!

    0
    0
  4. 27 sierpnia 2015  12:07   Ponawieszali tych budek na ... (2)   anonim

    Ponawieszali tych budek na blokach, jerzyka tam nie uświadczysz, za to stada gawronów, wron i innych dzikich gołębi od 5 rana walą dziobami aż dudni, strzelają gównem, gdzie popadnie. Zamontujcie te budki na urzędach i innych gmachach użyteczności publicznej, a nie tam, gdzie mieszają ludzie.

    0
    0
    Pokaż/ukryj odpowiedzi
    • 27 sierpnia 2015  16:46   jaki hejterze, napisalem z ...   anonim

      jaki hejterze, napisalem z czym zmagam sie nie tylko ja na codzień

      0
      0
    • 27 sierpnia 2015  14:21   Zorientowana   Ptaszysko

      W budkach dla jerzyków nie zagnieździ się inny ptak. Dlatego tak skonstruowana jest budka, m.in. brak patyczka pod otworem, mały otwór w odpowiednim miesjscu itp...Jeżeli są to budki dla jerzyków, to innego ptaka tam nie uświadczysz a gołębia to już na pewno. Brawo hejterze!!

      0
      0