Może jednak kupimy złote rybki, namawiają często rodzice swoje pociechy, gdy te zaczynają się domagać własnego zwierzaka. Założenie jest proste, rybka ładnie wygląda, nie szczeka, nie brudzi.
21 maja 2015 19:11I co najważniejsze, nie trzeba jej wyprowadzać kilka razy dziennie na spacery. Założenie akwarium tylko z pozoru wydaje się prostym zadaniem. A i opieka nie sprowadza się jedynie do karmienia i podziwiania pływających rybek. Przed rozpoczęciem przygody z akwarystyką trzeba koniecznie przeczytać kilka fachowych książek. Dobrze jest także poobserwować akwaria u znajomych i w pobliskim ogrodzie zoologicznym. Dopiero wówczas można przystąpić do wyboru rybek i akwarium.
Dla poczatkujących akwarystów najlepsze będą stosunkowo małe zbiorniki, najlepiej o pojemności od 15 do maksymalnie 50 litrów. Małe akwarium łatwiej jest wyczyścić, a co równie ważne wymaga mniejszych nakładów finansowych - wyposażenie w niezbędny sprzęt może naprawdę nieźle nadwyrężyć domowy budżet.
Na początku niezbędny będzie filtr do wody (najlepiej łączący filtrację biologiczną i mechaniczną), grzałka z termostatem, która pomoże w utrzymaniu stałej temperatury wody oraz termometr, dzięki któremu będzie można kontrolować jej ciepłotę. Przydatny będzie także automatyczny lub mechaniczny włącznik czasowy, który będzie uruchamiać oświetlenie w ściśle ustalonych sekwencjach. Oczywiście trzeba także kupić samo oświetlenie, a także napowietrzacz wody.
Nie każde miejsce w mieszkaniu będzie odpowiednie dla akwarium. Dla początkujących akwarystów odradza się ustawianie zbiorników w pobliżu okien i w jasno oświetlonych miejscach. W pobliżu naturalnych źródeł światła trudniej będzie walczyć z glonami. Lepiej więc ustawić zbiornik w zaciemnionym kącie pokoju i doświetlać go jedynie sztucznie. Miejsce powinno być w miarę spokojne, najlepiej z dala od centrum życia rodzinnego , zbyt wielki ruch wokół może osłabić system immunologiczny rybek.
Dla początkujących akwarystów polecane są akwaria jednogatunkowe. Łatwiej jest uniknąć błędów, ryby jednego gatunku najczęściej dobrze się ze sobą czują i nie wymagają zbyt wielu zabiegów. Najczęściej polecane są gupiki, mieczyki, molinezje lub żyworódki tęczowe. Nie mają one specjalnych wymagań i co najważniejsze łatwo się rozmnażają, a podglądanie rozwijającego się młodego narybku dostarczy wiele radości.
Kiedy już zostały wybrane zostały rybki czas na rośliny akwariowe. Każdy gatunek rybek wymaga innego biotopu. Na dnie akwarium trzeba wysypać 5-10 cm warstwę żwirku. W miejscu, w którym będą sadzone większe rośliny można dodatkowo podsypać kulki gliny. Przed wsadzeniem roślin warto zapoznać się z technikami ich sadzenia, bowiem różnią się one od tradycyjnego sadzenia roślin w gruncie.
Doskonałym uzupełnieiem dla roślin bądą korzenie akwariowe. Ich niepowtarzalne kształty i faktury, poza walorami estetycznymi pełnią także rolę kryjówek dla ryb. Po przygotowaniu akwarium pozostaje jeszcze odczekać około miesiąca, by woda się ustała oraz by wszystkie roślinki dobrze się przyjęły. Dopiero wówczas można wpuścić do zbiornika rybki.
Dawid Wójcik
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe