Pierwsza wizyta u trychologa – czy wymaga specjalnego przygotowania? Sprawdź!

Umówienie konsultacji trychologicznej to prawdopodobnie najlepsze co możesz zrobić w momencie, gdy zauważysz, że z Twoimi włosami lub w obrębie skóry głowy dzieje się coś niepokojącego.

Konsultacja trychologiczna to pierwszy i niewątpliwie najważniejszy etap w drodze po zdrową skórę głowy i piękne włosy.   |  fot. nad.

Trycholog pomoże Ci znaleźć przyczynę problemu i doradzi, jaka forma leczenia w Twoim przypadku przyniesie najlepsze efekty. Jak wygląda pierwsza wizyta u trychologa? Czy trzeba się do niej specjalnie przygotować? W jaki sposób może pomóc nam trycholog? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w dalszej części artykułu.

Trycholog – kim jest?

Mówiąc w skrócie – trycholog jest specjalistą od problemów z włosami. Na podstawie wizualnej oceny stanu skóry głowy i włosów oraz wyników stosowanych badań stawia diagnozę i planuje leczenie. Specjalista z zakresu trychologii potrafi znaleźć rozwiązanie na znaczne przerzedzenie włosów, swędzącą skórę głowy czy zmiany w jej obrębie.

W Polsce trychologia jeszcze nie jest tak popularna, jak w innych europejskich krajach, dlatego niewiele osób wie, że pomocy przy problemach z włosami trzeba szukać właśnie u trychologa.

Z jakimi problemami warto zgłosić się do trychologa?

Trycholog pomaga najlepiej, jak potrafi (a jeśli nie potrafi znaleźć rozwiązania, kieruje do innych specjalistów) osobom, których stan włosów czy skóry głowy jest daleki od idealnego. Zajmuje się takimi problemami, jak:

•   wypadanie włosów,

•   łysienie różnego typu,

•   łojotokowe zapalenie skóry,

•   zahamowanie wzrostu włosów,

•   przetłuszczające się włosy,

•   atopowe zapalenie skóry,

•   choroby skóry (np. łuszczyca),

•   łupież.

Pierwsza wizyta u trychologa – czego się po niej spodziewać?

Dobry trycholog powinien zacząć od przeprowadzenia obszernego wywiadu z pacjentem. Dlatego przygotuj się, że zostaniesz poproszony o udzielenie odpowiedzi na szereg pytań dotyczących metod pielęgnacji włosów, przebytych chorób, sposobu odżywiania, ilości snu czy stanu zdrowia członków rodziny.

Jeśli chorujesz przewlekle i przyjmujesz na stałe leki, weź ze sobą ich pełną listę. Postaraj się zapamiętać albo również spisz na kartce stosowane produkty do pielęgnacji włosów, począwszy od szamponu, na lakierach i piankach skończywszy.

Następnie trycholog przy pomocy mikroskopu przeprowadzi badanie skóry głowy. Polega ono na przyłożeniu kamery mikroskopu do głowy i obejrzeniu skóry oraz włosów na obrazie widocznym na komputerze. Odczyt mikroskopu wykonany jest w dużym powiększeniu, dlatego umożliwia swobodną ocenę stanu naskórka, cebulek oraz mieszka włosowego.

Trycholog na podstawie szczegółowego wywiadu oraz wyniku badania określi rodzaj i przyczynę problemu, jak również dobierze odpowiedni sposób jego leczenia.

Jak przygotować się do wizyty u trychologa?

Bezpośrednio przed wizytą nie myj głowy – ostatnie mycie należy wykonać na 24 godziny przed badaniem. Zachowanie co najmniej 1 dnia przerwy pomiędzy myciem skóry głowy a badaniem mikrokamerą umożliwia ocenę stopnia pracy gruczołów łojowych, a co za tym idzie, jej skłonności do łojotoku.

Do czasu badania nie powinno się także stosować preparatów do pielęgnacji i stylizacji włosów takich jak odżywki, maski, spraye ochronne, lakiery, żele czy pianki. Użycie kosmetyków tuż przed badaniem zaburzy pełną ocenę naszego problemu i zwyczajnie utrudni trychologowi pracę.

Zabiegi trychologiczne – jakie są?

Oprócz dobrania odpowiedniej kuracji do stosowania w domu trycholog wykonuje również różnego typu zabiegi w swoim gabinecie. W zależności od stanu skóry głowy i włosów ich celem jest zniwelowanie przykrych dolegliwości, na jakie uskarża się pacjent.

Popularne zabiegi z zakresu trychologii to m.in.:

•   mezoterapia igłowa,

•   osocze bogatopłytkowe,

•   mikronakłuwanie skóry głowy,

•   darsonval.

Efektem mezoterapii jest widoczna regeneracja struktury włosa i zahamowanie ich wypadania. Włosy są widocznie odżywione, nawilżone i szybciej rosną. Z kolei mikronakłuwanie skóry głowy stymuluje odrastanie włosów i regeneruje cebulki włosowe. Prowadzi do poprawy mikrokrążenia skóry głowy oraz zwiększenia gęstości i grubości włosów.

Czy wizyta u trychologa jest płatna?

Trycholog nie jest lekarzem, a usługi, jakie świadczy, zahaczają o branżę kosmetyczną, dlatego też nie są refundowane. Dlatego, jeśli chcesz uzyskać fachową pomoc w zakresie problemu z włosami lub skórą głowy, otrzymasz ją jedynie na własny koszt.

Wizyta na NFZ jest możliwa jedynie w przypadku dermatologów, którzy również zajmują się leczeniem różnego rodzaju dolegliwości w obrębie głowy. Z uwagi jednak na to, że trycholog zajmuje się wyłącznie problemami związanymi z tym obszarem, a dermatolog diagnozuje i leczy choroby skórne różnego typu.

Chcesz skorzystać z pomocy trychologa? Znajdziesz ją tutaj. Więcej informacji na temat zabiegów trychologicznych przeczytasz na stronie: http://laser-opole.pl/trychologia/.

(mat. partnera)