Marcin Gromadzki z Gdyni, który prowadzi firmę zrzeszającą pasjonatów transportu publicznego, niedawno odwiedził chojnickie MZK. Z pomocą kierownictwa tej firmy zapoznał się z jej historią i taborem. Prezentujemy jego relację z tej wizyty.
17 lipca 2024 12:23Na początku lipca swoje 65-lecie obchodziła chojnicka komunikacja miejska. Chojnice, liczące niespełna 40 tys. mieszkańców, nie są zbyt rozległe, więc pierwszą linię (nr 1) bardzo szybko przedłużono do pobliskiej miejscowości Charzykowy. Osobiście na mnie to właśnie chojnicka linia 1 na blisko 30-kilometrowej trasie z dworca kolejowego w Chojnicach przez Charzykowy, Funkę, Bachorze i Małe Swornegacie do Swornychgaci, w drugiej połowie lat 80. zrobiła piorunujące wrażenie.
Wzdłuż brzegów jeziora Charzykowskiego, pustymi drogami, mknęły wówczas chojnickie autobusy Jelcz PR110M. Na pełnej trasie wykonywanych było niewiele kursów. Były liczne warianty skrócone, a pomiędzy Charzykowami a Chojnicami w szczytach obowiązywał sztywny takt 15-minutowy. Dodam, że chojnickie autobusy miejskie „od zawsze” wyróżniały się wyjątkowo dobrym stanem technicznym, dlatego długa podróż do Swornychgaci dla młodego miłośnika komunikacji miejskiej była super przeżyciem.
Dziś kursów jest zdecydowanie mniej, gdyż po transformacji ustrojowej miasto i otaczająca je rozległa gmina wiejska, musiały przejąć na swoje barki koszty utrzymania sieci linii podmiejskich. Właśnie z tego powodu sieć jest tak bardzo wielowariantowa, jeżeli chodzi o trasy. Przez wiele lat na każdym kroku poszukiwano wszelkich możliwości „racjonalizacji” oferty przewozowej, kasując wszelkie proste rezerwy. Obecnie chojnicką jedynkę na stałe obsługuje w roku szkolnym jedyny autobus przegubowy we flocie operatora (Mercedes-Benz O530G nr 190), a najwięcej kursów oferowanych jest obecnie na liniach 7 i 8 – odgrywających największą rolę w obsłudze obszaru miasta.
Z uwagi na ograniczone środki miasta i MZK, tabor fabrycznie nowy nabywany jest tylko przy wsparciu środków zewnętrznych, a bieżące potrzeby inwestycyjne zaspokajają zakupy autobusów używanych w dobrym stanie. Wymogi ustawy o elektromobilności powodują, że MZK celuje w autobusy kategorii M3 klasy homologacyjnej II, czyli podmiejskie. W 2023 r. w Chojnicach, jako jednym z pierwszych miast w województwie, uruchomiono system płatności InnoBaltica - system FALA.
Panu Dariuszowi Sawickiemu – Prezesowi MZK Chojnice – dziękuję za możliwość zrobienia zdjęć w zajezdni i za wspaniałe prezenty, promujące chojnicką komunikację miejską.
FB Marcin Gromadzki Public Transport Consulting, oprac. (je)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe