Parafialny jubileusz

Jubileusz 25 - lecia istnienia obchodzi Parafia p.w. Chrystusa Króla i bł. ojca Daniela Brottier w Chojnicach. Z tej okazji zaprasza 30 czerwca na mszę i piknik.

Na mszę i piknik jubileuszowy zaprasza parafia p.w. Chrystusa Króla i bł. ojca Daniela Brottier.   |  fot. chojnice.duchacze.eu

W ramach obchodów odbędą się m.in. parafialne mistrzostwa w piłce nożnej, bieg uliczny,  pokaz psich zaprzęgów, występy artystyczne. Na zakończenie jubileuszowych obchodów odbędzie się koncert Ryszarda Rynkowskiego oraz zabawa taneczna pod gwiazdami.

1

 Początki działalności Zgromadzenia Ducha Świętego w Chojnicach

We wrześniu 1977 r. Zgromadzenie Ducha Świętego z Bydgoszczy wydzierżawiło w Chojnicach trzypokojowy lokal od Gertrudy Dolińskiej, przy ulicy 14 lutego nr 33, w obecnym domu Urszuli i Alberta  Lipińskich. Zamieszkali tam ojciec Hieronim Lewandowski, brat Piotr Lipiec oraz nieco później ojciec Kazimierz Nowak. W jednym z pokojów ojcowie urządzili prywatną kaplicę. Zajmowali się duszpasterstwem powołaniowym, pracą rekolekcyjną i pomagali w okolicznych parafiach.

Posługa duszpasterska w rejonie osiedla polegała na odprawianiu nabożeństw dla osób starszych, dla których dotarcie do kościoła parafialnego stanowiło duży wysiłek. Kościół parafialny p.w. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela znajdował się bowiem w centrum miasta i był oddalony od osiedla o około dwa kilometry. Misjonarze prowadzili aktywną prace rekolekcyjną na terenie dekanatu chojnickiego i  dekanatów sąsiednich .

Jesienią 1977 r. Zgromadzenie Ducha Świętego zakupiło w Chojnicach dom od państwa Tadeusza i Joanny Dolińskich przy ulicy Marchlewskiego nr 4 (obecnie Ducha Świętego), który stał się siedzibą Chojnickiego Domu Zakonnego. Urządzono w nim kaplicę o powierzchni ok. 40 m2. Ojciec Hieronim Lewandowski pełnił funkcję Przełożonego Domu. W nowym domu zamieszkali również o. Stefan Smolarek, o. Kazimierz Nowak oraz brat Piotr (Józef Lipiec). Posługę duszpasterską sprawował również ojciec Tadeusz Michalski.

Decyzją władz Zgromadzenia od 1 września 1983 roku przełożonym Domu Zakonnego w Chojnicach został o. Władysław Budziak. W czerwcu 1984 roku rozpoczęto budowę  obecnego kościoła. W lutym 1984 r. ojciec Prowincjał Józef Kolaśny wystąpił do władz wojewódzkich w Bydgoszczy o pozwolenie na budowę kaplicy przy posesji Domu Zakonnego. Zgodę otrzymano 14 marca 1984 r.

Budowa trwała do  końca sierpnia 1985 roku. Ojciec Prowincjał Leon Zaremba dokonał poświęcenia nowej Kaplicy 31 sierpnia 1985 r. podczas uroczystej mszy świętej o godzinie 18:00. Prowincjał Zgromadzenia o. Tadeusz Michalski ( wcześniej pracował w Chojnicach) znając problemy chojnickiego Domu Zakonnego i zaangażowanie mieszkańców przy budowie Kaplicy Zakonnej oraz na rzecz kultu Błogosławionego Daniela Brottier poparł inicjatywy przełożonego Domu Zakonnego w Chojnicach i włączył się w starania o powołanie nowej parafii w mieście. Starania misjonarzy o powstanie nowej parafii zakończyły się powodzeniem.

Biskup Chełmiński Marian Przykucki, dekretem z 1 lipca 1988 r. erygował  parafię p.w. Chrystusa Króla i bł. o. Daniela Brottier. Proboszczem nowej parafii został o. Władysław Budziak, dotychczasowy przełożony Domu i główny inicjator powstania parafii i  budowniczy kaplicy. Wikariuszem parafii został o. Stanisław Wojtko, a do pomocy duszpasterskiej wyznaczony został o. Jerzy Bernacki.

Zebrał Jan Piesik