9 maja mija 65 rocznica zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji w całej Polsce na cmentarzach żołnierzy radzieckich składane są kwiaty, zapalane znicze. Nie inaczej było w Chojnicach.
9 maja 2010 22:23Na cmentarzu przy ulicy Kościerskiej w piątek (7.05.), ostatnie porządki wykonywała ekipa pracowników interwencyjnych, skierowana przez UM. Wkrótce, jak poinformował wiceburmistrz Jan Zieliński, zostaną usunięte drobne usterki, których nie omieszkaliśmy wymienić we wcześniejszej opublikowanej na portalu informacji.
Ok. godz. 16 na cmentarzu żołnierzy radzieckich, było wiele zapalonych wcześniej zniczy przy pomniku i mogiłach. Oprócz dziennikarzy, byli także samorządowcy, działacze różnych organizacji. Złożyli oni kwiaty, zapalili znicze na kwaterach i nagrobkach, oddali hołd przy pomniku. Grupa przybyłych przeszła następnie na pobliski cmentarz parafialny, gdzie zapalono znicze przy obelisku poświęconym poległym z 18 pułku ułanów pomorskich w szarży pod Krojantami 1 września 1939.
Także dziś uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Ogorzelinach zapalili znicze na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Nowym Dworze, którym opiekują się wraz z władzami gminy Chojnice.
(je)
Pamiętamy
9 maja zaplonęły znicze na cmentarzu w Łukowie. To wioska położona w Borach Tucholskich, kilka kilometrów od Czerska. W okresie I wojny w jej pobliżu utworzono wielki obóz jeniecki. Około 50 tysięcy jeńców mieszkało w wybudowanych przez siebie ziemiankach. Byli wśród nich Rumuni, Rosjanie, Anglicy, Włosi. Z uwagi na ciężkie warunki klimatyczne i głód, źle ubrani jeńcy (zwłaszcza z południa) masowo chorowali i umierali. Na cmentarzu założonym nieopodal obozu pochowano około 10% żołnierzy zmarłych w latach 1914-1918. Z obozu nie ma dziś ani śladu. Do dnia dzisiejszego zachował się natomiast cmentarz wojenny. Najłatwiej dostać się do niego z Czerska, jadąc znajdującą się na wprost Urzędu Miejskiego ul. Browarową i dalej jej przedłużeniem - ul Łukowską, która tuż za granicami Czerska przechodzi w bity śródleśny trakt. Ogrodzona drewnianym płotem nekropolia znajduje się po lewej stronie drogi. Wejście przez stylizowaną bramę zwieńczoną trzema prawosławnymi krzyżami; obok tablica informacyjna z podaną w języku polskim, rosyjskim i niemieckim informacją:
Cmentarz wojenny z lat 1914 - 1917. Na tym cmentarzu o obszarze 1,5 ha pochowanych jest 4.500 rosyjskich jeńców wojennych. Większość to jeńcy ze zgrupowania w obozie mieszczącym się w ziemiankach na przyległym terenie.
Pośrodku kamienny pomnik w kształcie piramidy z wykutym dookoła napisem Rosyjskim jeńcom od towarzyszy. Ojcze Nasz, niech będzie wola Twoja.
Na jednym z kamieni nazwisko architekta: Trzciński. Mogiły ziemne mniej lub bardziej wyraźnie zaznaczone, położone w równych rzędach. Na mogiłach betonowe krzyże z wyżłobionym miejscem, do którego przymocowane były metalowe blaszki o wymiarach 4 x 7 cm z wydrapanymi na nich nazwiskami zmarłych jeńców. Wyżłobienie na wszystkich krzyżach posiada identyczne wymiary, stąd na podstawie tych zachowanych do dziś (znajdujących się w tylnej części cmentarza) można wnioskować, że na każdym krzyżu było 6 szt. tych mikroskopijnych tabliczek. Inskrypcje są dziś trudne do odczytania. Część blaszek zamalowano farbą prawdopodobnie podczas konserwacji cmentarza. Ogólnie cmentarz w dobrym stanie, zadbany.
L.R.
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe