71 lat temu dziewięciu partyzantów oddziału Henryka Grabosza walczyło z wojskiem niemieckim, broniąc bunkra „Zielony Pałac”. Uroczystości z tej okazji odbyły się w minioną sobotę, 21 marca w Męcikale.
22 marca 2015 14:14Przy pomniku o godz. 17:00 odbył się apel poległych ku czci siedmiorga partyzantów, którzy zginęli w walce z niemieckim okupantem. Liczni uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty i zapalili symboliczne znicze.
Historię tamtych wydarzeń wszystkim zgromadzonym przybliżył Wojciech Derewecki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego „CIS” Męcikał.
Kolejna część uroczystości miała miejsce na półwyspie w Męcikale, gdzie organizatorzy przygotowali przy ognisku dla zgromadzonych ciepły posiłek. Nie zabrakło też tradycyjnych patriotycznych i partyzanckich przyśpiewek.
(red)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Pełen szacun dla tych wszystkich,którzy pamiętają o walce i śmierci Tych 7 młodych Polaków. Ktokolwiek i kiedykolwiek zechce znowu napaść na Polskę niech wie jakich synów ma ta ziemia !
Pełen szacun dla Stowarzyszenia Miłośników Historii "Gryfa Pomorskiego" z Męcikała za kultywowanie tradycji Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski i za pamięć o tych co zginęli pod "Zielonym Pałacem.
świadek, 2015-03-23 10:31 zgłoś do moderacji Pamiętamy Manifestacja w Męcikale w dniu 15 czerwca 1969 roku. Męcikał wieś położona nad Brdą w powiecie Chojnickim była w niedzielę 15 czerwca 1969 r. miejscem doniosłej uroczystości. Odsłonięto tu pomnik ku czci poległych w dniu 21 i 22 marca 1944 roku 7 partyzantów z 11 osobowego oddziału „Gryfa”, mającego swą bazę w pobliżu wsi. Z inicjatywą pobudowania pomnika wystąpił Klub Oficerów Rezerwy, którego członkowie wykonali większość prac w czynie społecznym przy wybitnej pomocy władz terenowych, kilkunastu przedsiębiorstw i instytucji i miejscowego społeczeństwa. Teren pod budowę bezinteresownie podarował rolnik Leon Gierszewski. Projektantem pomnika jest inż. E. Szulc. Pomnik jest usytuowany na naturalnym wzgórzu po prawej stronie (jadąc z Chojnic) szosy tak, że jest dobrze widoczny od strony Brdy. Jest do kamienny mur ze zniczem. Na tablicy marmurowej wypisano nazwiska poległych bohaterów. Do pomnika prowadzą betonowe schody. U stop wzgórza REDP zbudował parking dla pojazdów. Na uroczystość odsłonięcia pomnika przybyli przedstawiciele władz powiatowych, partii i stronnictw politycznych, ZBoWiD. Obecny był dyrektor ZW LOK płk Szuprowski. Gorąco witano Bernarda Szczęsnego z Gdańska w latach okupacji komendanta AK na powiat Chojnicki, płk Jana Miętkiego z Warszawy dowódcę oddziału spadochroniarzy i partyzantów pod kryptonimem „Wołga” oraz radiotelegrafistkę „Zoję” Józefę Kotyńską. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonał sekretarz KP PZPR w Chojnicach Stanisław Ciechanowski, który wygłosił okolicznościowe przemówienie. Znicz przy pomniku zapalił przybyły z Wrocławia Henryk Grabosz, w dniu walki dowódca oddziału. W skupieniu przyjęła zgromadzona publiczność jego wspomnienia z okresu walk. W imieniu ZboWiD przemówił prezes oddziału M. Lityński. Pamięć poległych uczczoną chwila ciszy. Na płycie pod pomnikiem złożono wiele wiązanek kwiatów od ludności i organizacji społecznych. Wojsko i harcerze zaciągnęli warty honorowe. Opiekę nad pomnikiem przyjęła drużyna ZHP przy szkole podstawowej w Męcikale. Co pisała Gazeta Pomorska o pomniku w Mecikale
Część i pamięć polskim chłopcom, którzy oddali swe młode życie w walce z okupantem !
Manifestacja w Męcikale w dniu 15 czerwca 1969 roku. Męcikał wieś położona nad Brdą w powiecie Chojnickim była w niedzielę 15 czerwca 1969 r. miejscem doniosłej uroczystości. Odsłonięto tu pomnik ku czci poległych w dniu 21 i 22 marca 1944 roku 7 partyzantów z 11 osobowego oddziału „Gryfa”, mającego swą bazę w pobliżu wsi. Z inicjatywą pobudowania pomnika wystąpił Klub Oficerów Rezerwy, którego członkowie wykonali większość prac w czynie społecznym przy wybitnej pomocy władz terenowych, kilkunastu przedsiębiorstw i instytucji i miejscowego społeczeństwa. Teren pod budowę bezinteresownie podarował rolnik Leon Gierszewski. Projektantem pomnika jest inż. E. Szulc. Pomnik jest usytuowany na naturalnym wzgórzu po prawej stronie (jadąc z Chojnic) szosy tak, że jest dobrze widoczny od strony Brdy. Jest do kamienny mur ze zniczem. Na tablicy marmurowej wypisano nazwiska poległych bohaterów. Do pomnika prowadzą betonowe schody. U stop wzgórza REDP zbudował parking dla pojazdów. Na uroczystość odsłonięcia pomnika przybyli przedstawiciele władz powiatowych, partii i stronnictw politycznych, ZBoWiD. Obecny był dyrektor ZW LOK płk Szuprowski. Gorąco witano Bernarda Szczęsnego z Gdańska w latach okupacji komendanta AK na powiat Chojnicki, płk Jana Miętkiego z Warszawy dowódcę oddziału spadochroniarzy i partyzantów pod kryptonimem „Wołga” oraz radiotelegrafistkę „Zoję” Józefę Kotyńską. Uroczystego odsłonięcia pomnika dokonał sekretarz KP PZPR w Chojnicach Stanisław Ciechanowski, który wygłosił okolicznościowe przemówienie. Znicz przy pomniku zapalił przybyły z Wrocławia Henryk Grabosz, w dniu walki dowódca oddziału. W skupieniu przyjęła zgromadzona publiczność jego wspomnienia z okresu walk. W imieniu ZboWiD przemówił prezes oddziału M. Lityński. Pamięć poległych uczczoną chwila ciszy. Na płycie pod pomnikiem złożono wiele wiązanek kwiatów od ludności i organizacji społecznych. Wojsko i harcerze zaciągnęli warty honorowe. Opiekę nad pomnikiem przyjęła drużyna ZHP przy szkole podstawowej w Męcikale. Co pisała Gazeta Pomorska o pomniku w Mecikale
taaaa. zmartwychwstali specjalnie dla ciebie
to jest pytanie?
bunkrarze czyli partyzanci w stanie spoczynku.
Chwała bohaterom