Pamięć o poległych w 1945 roku

Coroczne emocje związane z rocznicą wyzwolenia Chojnic przez Armię Czerwoną dzielą lokalne społeczeństwo na zwolenników jak i przeciwników nazywania tejże rocznicy wyzwoleniem.

Cmentarz poległych żołnierzy radzieckich, czy się komuś podoba, czy też nie, to element historii miasta, ważny dla jego tożsamości. Ofiary wojny są zawsze po obu stronach.   |  fot. (je)

Ponieważ ci ostatni twierdzą, iż „z okresu okupacji weszliśmy w okres zniewolenia”. Gwoli przypomnienia warto dodać, że w W 1943 roku miała miejsce konferencja teherańska, która miała kluczowe znaczenie dla dalszych losów Polski w II wojnie światowej i jej powojennego kształtu.

Z kolei 77 lat temu 4 lutego 1945 roku rozpoczęła się trwająca tydzień Konferencja Jałtańska. Konsekwencje konferencji jałtańskiej były niezwykle bolesne dla Polski, a podjęte tam decyzje miały decydujące znaczenie dla kształtu powojennej Europy.

Ze względu na uczestnictwo w konferencji prasowej (14.02.) burmistrz Arseniusz Finster nie był członkiem delegacji władz miasta, która w 77 rocznicę uwolnienia Chojnic przez Armię Radziecką spod niemieckiej okupacji była na cmentarzu poległych żołnierzy radzieckich przy ul. Kościerskiej. Delegacji przewodniczył szef Rady Miejskiej Antoni Szlanga. Zostały ustawione znicze, złożono kwiaty pod pomnikiem.

(red.)