PFRON również dofinansowuje wymianę kopciuchów

Najwyższa kwota jaką może otrzymać osoba niepełnosprawna z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, wynosi 5 tys. zł. Regulamin dopuszcza jednak łączenie się programów, np. ze „STOP dla SMOGU w Chojnicach”.

Wymiana starych kotłów, w których wciąż wiele osób pali opałem niskiej jakości, albo nawet śmieciami, to sposób na poprawę jakości powietrza, którym wszyscy oddychamy.   |  fot. ilustracyjne

O tym, że istnieje taki wariant, poinformował podczas sesji rady Andrzej Plata. - Jest możliwość pozyskiwania środków dla osób niepełnosprawnych, które są osobami najbardziej pokrzywdzonymi, ponieważ nie mają oni wysokich dochodów, nie mają możliwości pokrycia tych kosztów - podnosił miejski radny i dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w jednym.

Powołał się on na przyjętą w styczniu przez Zarząd Powiatu Chojnickiego, uchwałę zawierającą „regulamin rozpatrywania wniosków i wysokości przyznawania osobom niepełnosprawnym dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych”. Punkt siódmy dokumentu, który przytoczył Plata, traktuje o zadaniach „z zakresu likwidacji barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu się dla osób niepełnosprawnych. Jak podkreśla dyrektor, w szczególnych sytuacjach może on dotyczyć m.in. wymiany źródeł ciepła (szczegóły tutaj i wniosek do pobrania tutaj).

Radny Andrzej Gąsiorowski, przypomniał natomiast, że każdą inwestycję, związaną np. z termomodernizacją budynku, montażem paneli fotowoltaicznych czy wymianą kotła na proekologiczny można odpisać od podatku. Dotyczy to zarówno osób z orzeczeniem o niepełnoprawności, jak i bez. Burmistrz Arseniusz Finster, podkreślał natomiast, na podstawie nowelizacji regulaminu miejskiego proekologicznego programu, że „STOP dla SMOGU w Chojnicach”, w żaden sposób nie ogranicza pozyskiwania środków z innych źródeł, np. z „Czystego Powietrza”, czy z PFRON-u.

Anna Zajkowska