Korona, nazywana również otwornicą, piłą otworową oraz nożem do wycinania otworów to ostrze o kształcie pierścieniowym przeznaczone do wycinania otworów w obrabianym materiale.
10 lutego 2022 16:44Na rynku dostępne są standardowe otwornice oraz korony wykonane w technice diamentowej. Te drugie wykorzystuje się do wycinania otworów w twardych i kruchych materiałach, także w betonie i betonie zbrojonym. Na co zwrócić uwagę wybierając otwornice? W poniższym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.
Otwornice diamentowe cieszą się bardzo dużą popularnością wśród profesjonalistów i hobbystów (osób wykonujących prace remontowe na własny użytek). Za ich wyborem przemawia wysoka skuteczność narzędzia, komfort i bezpieczeństwo pracy. Istotna jest również możliwość obróbki trudnych materiałów. Jednak nawet korony diamentowe mogą się okazać zawodne, zwłaszcza jeśli zostaną dobrane nieadekwatnie do materiału, rodzaju cięcia czy elektronarzędzia, którym się posługujemy. Aby zapewnić jak najlepszy efekt pracy warto więc uważnie dopasowywać narzędzia do planowanych robót. Otwornica (korona) służy do wycinania okrągłych otworów w materiale.
Tego typu otwory są potrzebne przede wszystkim w miejscu instalowania gniazdek i włączników światła, a także wszędzie tam, gdzie mamy styczność z rurkami instalacyjnymi czy armaturą mocowaną bezpośrednio w ścianie/podłodze. Celem zastosowania otwornic jest możliwość uzyskania idealnego otworu w dowolnym miejscu materiału wykończeniowego bez konieczności jego dodatkowego nacinania lub rozcinania (jak radzono sobie z wycinaniem otworów dawniej).
Korony wykonane w technice diamentowej stały się absolutną koniecznością, ponieważ obecnie popularnym materiałem wykończeniowym jest gres, beton architektoniczny oraz kamień. Obróbka tych materiałów wymaga odpowiednich narzędzi.
Wydawać by się mogło, że każda korona diamentowa zadziała tak samo skutecznie. W praktyce skuteczność oraz trwałość narzędzia zależy od jego jakości. Dlatego warto sięgać po rozwiązania znanych i cenionych producentów. Ich wybór przekłada się na szereg zalet, takich jak:
1) szybkość pracy mierzona ilością otworów wyciętych w jednostce czasu,
2) bezpieczeństwo pracy – używając dobrych jakościowo narzędzi nie musimy się martwić tym, że kafla podczas wycinania otworu pęknie,
3) możliwość wykonania otworu o dowolnej średnicy,
4) uniwersalny charakter narzędzia przekładający się na możliwość pracy na mokro i sucho (w zależności od materiału i warunków),
5) żywotność samej otwornicy.
(mat. zewnętrzny)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe