Pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego od końca lat 60 XX w. prowadzą specjalistyczne badania okolic Jeziora Ostrowite w Gminie Chojnice. Archeolodzy ze Stacji UŁ w Białych Błotach pracują nad wyjątkowym, dużym kompleksem osadniczym.
3 września 2013 15:54Składają się na niego osady począwszy od pomorskiej, poprzez wielbarską do wczesnośredniowiecznej oraz XIII wieczne cmentarzysko. Badania archeologiczne prowadzone są rokrocznie w terminie sierpień - wrzesień, głównie na wschodnim brzegu jeziora. Dzięki współpracy Stowarzyszenia Akolada i Gminnego Ośrodka Kultury w Chojnicach ze Stacją Archeologiczną w Białych Błotach w tym roku udało się zorganizować Dni Otwarte na wykopaliskach nad jeziorem Ostrowite.
W zajęciach z archeologami mogli wziąć udział mieszkańcy pobliskich miejscowości oraz dzieci uczęszczające do gminnych świetlic. Uczestnicy zajęć zapoznali się z historią ostrowickiego mikroregionu osadniczego oraz badaniami archeologicznymi prowadzonymi na tym stanowisku. Pytały, z jakich narzędzi korzysta się podczas wykopalisk?; co archeolodzy robią ze znalezionymi szkieletami?; czy do pracy na wykopaliskach trzeba mieć specjalne wykształcenie?
I zadawały wiele innych pytań, na które cierpliwie odpowiadał Łukasz Trzciński – pracownik Stacji.Archeolodzy przygotowali też niespodziankę dla dzieci – specjalną piaskownicę gdzie najmłodsi mogli się wcielić w poszukiwaczy i samodzielnie dokonywać odkryć archeologicznych przy pomocy specjalistycznych narzędzi. Podczas zabawy, p. Łukasz omawiał „znalezione” przez dzieci eksponaty i informował o ich wartościach historycznych.
Na zakończenie uczestnicy zajęć otrzymali wydane przez Stowarzyszenie Akolada przewodniki wraz z dołączonymi do nich kartami pracy. Instruktorzy placówek obiecali, że przy pomocy otrzymanych zagadek, sprawdzą w świetlicach, co dzieci zapamiętały z zajęć w terenie. Z pewnością będzie to niezłe przygotowanie przed czekającymi już niebawem zajęciami w szkole…
Dni Otwarte na wykopaliskach były jednym z elementów projektu pn.: „Archeologiczne atrakcje turystyczne”, na którego realizację Stowarzyszenie Akolada otrzymało dofinansowanie z Gminy Chojnice.
Lucyna Bucław
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe
Badania od lat 60 ???? Czyli 53 lata ???? To dluzej niz Biskupin!!!! Niezla synekura dla państwa zmasta Lodzi. A ile doplaca do tego miast lub powiat. ?? Monografii tez jakby nie znam. No chyba ze po 52 latach jest tajna.
Nie wiem czy zauważyłeś ale badania te wykonuje Uniwersytet Łódzki - placówka naukowa, więc jest to też forma nauki dla studentów a nie działalność komercyjna. Jeżeli by napisali że warsztaty szkolne na Kościerskiej już 40 lat spawają płoty to też byś się uśmiał i pisał o synekurach?