To najmłodszy zawód w środowisku medycznym. Od 2007 roku można kształcić się w tym kierunku, a rok później trafił on do klasyfikacji zawodów. Rocznie kilka tysięcy osób uzyskuje dyplom, a zapotrzebowanie na pracę będzie rosło.
13 lutego 2021 10:29Przyczyną jest starzenie się społeczeństw. Poza tym obecna sytuacja związana z koronawirusem pokazała, że nic w życiu nie jest pewne. Dlatego warto mieć drugi zawód, taki, który otwiera wiele drzwi.Od września zmienią się przepisy, dlatego to ostatnia szansa, by zdobyć dyplom na starych zasadach: w rok i zaocznie. Dzięki temu naukę połączysz z pracą bądź studiami. Od jesieni kształcenie będzie trwało 1,5 roku i w trybie stacjonarnym.
Skąd te zmiany?
Minister Zdrowia upatruje w opiekunach medycznych realną pomoc dla szpitali, domów pomocy społecznej i innych miejsc, gdzie konieczna jest opieka nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi. Uważa, że potencjał tego zawodu nie jest wykorzystywany, a zmiany w podstawie programowej mają na celu rozszerzenie ich kompetencji. Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 27 stycznia 2021 roku zmienia tryb nauczania na kierunku Opiekun Medyczny. Nauka od września możliwa będzie tylko w trybie dziennym bądź stacjonarnym. I wydłuży się do 1,5 roku.
Jeszcze tylko od tego semestru na starych zasadach
To ostatni moment, by zdobyć dyplom na starych zasadach. W policealnej Szkole Pascal trwają zapisy na najbliższy semestr. Według starych przepisów nauka trwa krócej, bo dwa semestry. Poza tym, możliwa jest w trybie zaocznym. Dzięki czemu bez problemu można ją połączyć z pracą. Zapisy trwają, a liczba miejsc jest ograniczona.
Szerokie perspektywy pracy w kraju i za granicą
Dyplom Opiekuna Medycznego to wiele możliwości pracy, zarówno w Polsce jak i za granicą. Popularnością cieszy się praca w tym zawodzie w Niemczech czy we Włoszech. Zapotrzebowanie jest duże, a zatrudnienie oparte na dobrych warunkach. Opiekun medyczny za granicą nie narzeka na zarobki. W Polsce również zapotrzebowanie na pracowników w branży medycznej rośnie, zwłaszcza że ministerstwo rozszerza ich kompetencje. Obecnie w środowisku medycznym pracuje 10% osób z dyplomem. Pozostali często decydują się na pracę w domach prywatnych. Na co wpływ mają zarobki i warunki pracy.
Co obejmuje nauczanie?
Kształcenie na kierunku Opiekun Medyczny to kompleksowe podejście do tematu osób starszych, niepełnosprawnych, niesamodzielnych. Słuchacze przyswajają wiedzę z różnych dziedzin, między innymi z anatomii i socjologii. W podstawie programowej jest pierwsza pomoc, pielęgnacja, higiena.
Kształcenie w Pascalu bez opłat
Opiekun Medyczny w rok jest jeszcze w ofercie Szkoły Pascal, a pełna lista kierunków dostępna jest na stronie: https://pascal.edu.pl/ Co prawda zgłaszać można się do końca marca, natomiast najlepiej zapisać się jeszcze w lutym, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc. Zmiany w przepisach wpływają na większe zainteresowanie. Dlatego wypełnij formularz online https://pascal.edu.pl/zarezerwuj-miejsce?i=Jd4Or, aby znaleźć się na liście słuchaczy jeszcze w najbliższym semestrze. Można również zarezerwować miejsce telefonicznie bądź klikając w ikonę telefonu w dolnym prawym rogu, zostawiając swój numer do kontaktu.
Szkoła ma placówki w 15 miastach, również w Chojnicach przy ul. 31 Stycznia 28/2, tel. 523070704 szczegóły sprawdzisz również na wyżej podanej stronie. Nauka na tym i innych kierunkach w Pascalu jest bezpłatna, podobnie jak w liceum. Zmiany w przepisach, rozszerzenie kompetencji opiekunów medycznych to szansa na zdobycie przyszłościowego zawodu. I to ostatni moment, by zrobić go w rok i w weekendy.
(mat. partnera)
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe