Organy w Zamartem . Rokokowy cud po 5 latach renowacji

Kierując się tematem przewodnim tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie do Zamartego niedaleko Chojnic z wyjątkowym przejawem dziedzictwa niematerialnego, jakim jest rzemiosło organowe i muzyka.

Podczas koncertu zabrzmi repertuar grany w czasach zbudowania instrumentu, odzwierciedlający skalę siedemnastogłosowych organów.

Zamarcka świątynia, wzniesiona w latach 1766–1772, do czasu poświęcenia w 1780 roku zyskała jednorodny rokokowy wystrój. Tworzy go efektowna polichromia o bogatym programie ikonograficznym, ołtarze, ambona, konfesjonały, ławki, a także organy. Wydarzenie w Zamartem stanowić będzie wyjątkową prezentację instrumentu, który odzyskał kształt i dźwięk sprzed blisko 250 lat.

Zapraszamy na koncert poprzedzony wprowadzeniem przywołującym dzieje kościoła oo. Bernardynów i jego wystroju oraz zapoznanie się z plenerową wystawą na przykościelnym placu, odsłaniającą kulisy pięcioletnich zmagań nad doprowadzeniem rokokowego instrumentu do pierwotnej świetności. Podczas koncertu w wykonaniu organistki Małgorzaty Trzaskalik-Wyrwy wybrzmi repertuar grany w czasach zbudowania instrumentu, odzwierciedlający skalę siedemnastogłosowych organów od subtelnych tonów po gromkie akordy, a także słyszalne w tle dźwięki dzwonków i bębnów.

Prezentacja organów odbędzie się w dniu obchodzonego od średniowiecza odpustu Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który od czwartego ćwierćwiecza XVIII wieku uświetniała muzyka liturgiczna wykonywana przez miejscowych organistów. Msza św. odpustowa odbędzie się w niedzielę 10 września o godz. 12.00 w Parafii Narodzenia NMP w Zamartem, ul. Klasztorna 2, wstęp wolny.

Jędrzej Kubiak. Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury Bydgoszcz