Na Cyplu Helskim pasjonaci historycznych rekonstrukcji zaprezentowali operację „Overlord” z 1944 roku, czyli lądowanie wojsk alianckich w Normandii. To była żywa lekcja historii z okrętami wojennymi w tle.
1 września 2023 08:31W sobotnie popołudnie, na helskiej plaży zebrało się tysiące miłośników historii, aby obejrzeć kulminacyjną inscenizację "Lądowanie na plaży Omaha". Rekonstruktorzy przedstawili wycinek z czasów II wojny światowej. Po zakończonej inscenizacji nastąpiło uroczyste opuszczenie flag, a także odbyła się parada, w której uczestniczyli rekonstruktorzy i kolekcjonerzy.
Operacja lądowania aliantów w Normandii rozpoczęła się 6 czerwca 1944 roku pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie. W walkach w Normandii brali również polscy żołnierze z 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.
Lądowanie w Normandii, dzień rozpoczęcia operacji został nazwany przez aliantów D-Day, czyli Dzień D (zgodnie z definicją Słownika Wojskowego Departamentu Obrony USA termin ten oznaczał nienazwany dzień, w którym rozpoczyna się lub ma się rozpocząć dana operacja). To właśnie rekonstrukcję tego wydarzenia co roku, dzięki miłośnikom historycznej rekonstrukcji, można oglądać na Półwyspie Helskim. W sobotę (26 sierpnia) odbyła się główna historyczna inscenizacja "lądowanie na plaży" podczas tegorocznego siedmiodniowego wydarzenia D-Day Hel 2023.
Podczas tegorocznej imprezy dodatkowym smaczkiem dla widzów, jak i samych rekonstruktorów było towarzystwo polskich okrętów wojennych, które zakotwiczyły nieopodal helskiej plaży. Te dwa okręty przysporzyły imprezie jeszcze większego aplauzu. Dodały wydarzeniu kolorytu, ponieważ podczas wojskowej operacji w Normandii też na morzu były okręty.
W tym roku na widzów wydarzenia D-Day Hel 2023 czekało kilka inscenizacji. Oprócz wspomnianego "Lądowania na plaży" rekonstruktorzy przygotowali też - "Przełamanie D-Day +1", "Orły pod Falaise" oraz "Ewakuacja 1939". Ponadto wśród innych atrakcji przygotowano m.in. warsztaty taneczne z lat. 40., koncerty zespołu Big Band, prelekcje historyczne, warsztaty historyczne i pokaz mody z lat. 40.
Finałowa inscenizacja na cyplu Półwyspu helskiego.
Desant na Hel, obok swoich walorów rozrywkowych i widowiskowych, dostarcza spory kawałek edukacji dotyczącej wydarzeń sprzed ponad 70 lat. Jest to sposób na pokazywanie historii "na żywo". Działania te mają m.in. na celu przyciągnięcie turystów, którzy w okresie letnim mogą nie tylko wypoczywać, ale z całymi rodzinami uczestniczyć w przedsięwzięciu, które ma swój element edukacyjny.
Dariusz Wałdoch
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe