Już po raz osiemnasty Liceum Ogólnokształcące im. W. Pola w Czersku było organizatorem zawodów skupiających najlepszych znawców średniowiecza wśród licealnej młodzieży.
24 kwietnia 2013 12:26W poniedziałek (22.04.) i wtorek (23.04) w chojnickim Centrum Edukacyjno -Wdrożeniowym i czerskim Centrum Informacji Turystycznej miała miejsce siódma edycja Olimpiady Mediewistycznej. Wcześniej, w podobnej do Olimpiady formule, rozgrywano 11 Konkursów Wiedzy o Średniowieczu. Gdy odbywały się w 1996 roku pierwsze zmagania mediewistyczne, niektórych z jego obecnych uczestników nie było jeszcze na świecie.Pierwsi laureaci mają już tytuły doktorskie i pozostając wierni konkursowi przybywają ze swoimi uczniami na Olimpiadę Mediewistyczną.
Swoje 18 - te urodziny Olimpiada rozpoczęła hucznie, bo od odpalenia salwy średniowieczną machiną, której huk w poniedziałkowe przedpołudnie oznajmił Chojnicom początek konkursu. Prawie 50 uczestników, którzy przeszli przez sito eliminacji, rozpoczęło swoje boje z zadaniami przygotowanymi przez historyków z Uniwersytetu Gdańskiego. Zanim to jednak nastąpiło zebranych przywitał Starosta Chojnicki Stanisław Skaja, wręczając wszystkim uczestnikom tego etapu okolicznościowe upominki, związane z ziemią chojnicką.
W I części II etapu OM zawodnicy mieli odpowiedzieć na z pytania dotyczące zabytków średniowiecznej architektury i map. Najlepszą znajomością geografii historycznej wykazał się Maciej Stawiski z IV LO w Toruniu, natomiast najlepszym znawcą średniowiecznych zabytków był Kamil Bochenek z V LO w Krakowie. Po zsumowaniu obu części etapu najlepszym był Dominik Depta z I LO w Częstochowie i to on otwierał listę 21 finalistów Olimpiady, którzy po południu w Czersku rozpoczęli etap III. Ta część zawodów polegała na analizie źródeł z epoki. Te bliskie mogą być każdemu czerszczaninowi, bo były to min.: dokument lokacyjny Czerska z 1382 roku i prawie współczesny bitwie pod Grunwaldem akt nadania Malachina. Ponownie etap wygrał Maciej Stawiski.
Prócz niego jeszcze 6 osób otrzymało tytuł laureata Olimpiady Mediewistycznej i zakwalifikowało się do ustnego egzaminu. Ten zadecydować miał o ostatecznym wyniku Olimpiady. Rok temu dwa indeksy na UG padły łupem dwóch krakusów z V LO. W tym roku także na każdym etapie drużynowo była bezkonkurencyjna ekipa z V LO w Krakowie. W czołowej „50” było ich 12, wśród finałowego „oczka” – 9, a spośród siedmiu laureatów aż czterech przybyło na Pomorze pod opieką Stanisława Garlickiego – nauczyciela z V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie. Krakowianie mają jak widać patent na OM, gdyż przed profesorami Szybkowskim i Smolińskim, czyli olimpijskim jury - najlepiej zaprezentowali się Weronika Święchowicz i Kamil Bochenek. Oboje z jednej szkoły i oboje startowali w Olimpiadzie Mediewistycznej już trzeci raz, tym razem zajęli dwa pierwsze miejsca. Kamil zadowolił się niższym stopniem podium, a Weronika została najlepszą mediewistką Anno Domini 2013.
Lista laureatów VII OM wg zdobytych miejsc.
Weronika Święchowicz – V LO Kraków
Kamil Bochenek - V LO Kraków
Maciej Stawiski – IV LO Toruń
Dominik Depta – I LO Częstochowa
Maciej Brzywcy – II LO Gdańsk
Jakub Niemiec - V LO Kraków
Adam Kozień - V LO Kraków
Uczestnicy Olimpiady poznali przy okazji sporą część naszego powiatu, gdyż zawody rozpoczęli w Chojnicach a zakończyli w Czersku. Uczestniczyli także w czerskim Ośrodku Kultury w mini - seminarium filmowym przygotowanym specjalnie dla nich przez nauczyciela Liceum im W. Pola Krzysztofa Sękielewskiego. Opiekunowie olimpijczyków zdążyli zachwycić się samymi Chojnicami, które zwiedzali pod opieką przewodnika z Muzeum Historyczno - Etnograficznego. Bliżej zapoznali się także z historią Czerska podczas prezentacji w hotelu Roal. Ta spora dawka lokalnej przeszłości tak zaciekawiła nauczycieli z Wrocławia, Krakowa, Lublina, Gdańska i innych miejscowości, że wszyscy umówili się by za rok, przy okazji VIII edycji Olimpiady gruntowniej zapoznać się z naszymi zabytkami.
Na zakończenie Olimpiady prof. Sobiesław Szybkowski – przewodniczący Komitetu Głównego OM podziękował mecenasom Olimpiady, bez których pomocy nie mogłaby ona mieć wymiaru ogólnopolskiego. Są to: Starosta Chojnicki i Burmistrz Czerska. Wsparcia organizacyjnego w tym roku udzieliły powiatowe instytucje w Chojnicach – CEW i Muzeum Historyczno - Etnograficzne a także Promocja Chojnic, oraz jak zawsze Ośrodek Kultury w Czersku, w ramach, którego działa CIT. Do nagród dołożyły się także instytucje z Trójmiasta – firma edukacyjna Indeks oraz Radio Gdańsk – patron medialny Olimpiady. Na falach jego eteru juz nie raz mogliśmy wysłuchać audycji i informacji o Olimpiadzie.
Organizatorzy dziękują także hotelowi Roal, Państwu Halinie i Tomaszowi Pruszakom oraz Krystynie i Kazimierzowi Rydzkowskim za opieką bytową nad olimpijczykami, natomiast Wojciechowi Kobierowskiemu i Robertowi Synakowi za zapewnienie grupie wielbicieli średniowiecza bardzo współczesnej mobilności. Natomiast „starszy nad armatą” Bogdan Kuffel i „puszkarz” Michał Gliszczyński zorganizowali tak zacny pokaz artyleryjski, że całe Chojnice dowiedziały się o rozpoczęciu Olimpiady. Za rok ósma Olimpiada Mediewistyczna.
Hieronim Kucharski
CHOJNICE.COM
© Copyright Chojnice.com 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie: Portale internetowe