„Okrągły zielony stół dla klimatu w Chojnicach i regionu”

Konferencja nosi nazwę „Razem dla klimatu. Perspektywa działania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz eliminacji zagrożeń środowiskowych w mieście Chojnice i regionie chojnickim”. Prelekcja rozpoczyna się o godz. 10.00.

Transmisja dostępna będzie na kanale You Tube Urzędu Miasta w Chojnicach.   |  fot. ilustracyjne

Wydarzenie jest pokłosiem obietnicy Arseniusza Finstera, którą złożył podczas ostatniego happeningu Chojnickiego Alarmu dla Klimatu. Wówczas burmistrz deklarował, że będzie zasiadł do rozmów przy wspólnym stole z proekologicznymi działaczami.

Ponieważ formuła dosłownego spotkania, ze względu na obostrzenia pandemiczne, nie może dojść do skutku, w ratuszu postanowiono zorganizować konferencję online. Od godziny 10.00 można śledzić ją na kanale You Tube Urzędu Miasta w Chojnicach (link do prelekcji można znaleźć na stronie internetowej ratusza) - tutaj

W dyskusji, poza członkami Chojnickiego Alarmu dla Klimatu, wezmą także udział: miejscy radni, dyrektorzy wydziałów, starosta chojnicki, wójt gminy Chojnice oraz inni włodarze z regionu wraz ze swoimi pracownikami merytorycznymi. W konferencji uczestniczyć będzie także Marzena Sobczak, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego woj. pomorskiego, która opowie o nowych środkach unijnych na zadania ekologiczne dla gmin i indywidualnych odbiorców.

Po niej głos zabierze Marcin Gregorowicz, kierownik działu doradców energetycznych WIOŚiGW. Opowie on m.in. o obecnie dostępnych programach, takich jak „Czyste powietrze” czy „Moja woda”. Wiceburmistrz Chojnic Adam Kopczyński, przedstawi pięć filarów walki ze smogiem w mieście. Natomiast Jacek Domozych, dyrektor wydziału budowlano - inwestycyjnego, przytoczy temat proekologicznych walorów związanych z poprawą gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi, czyli największym projekcie unijnym, jeśli chodzi o retencję wód na terenie województwa pomorskiego.

Konferencja zostanie podzielona na dwa bloki. W pierwszym głos zabiorą goście z Gdańska. Prelekcje (na każde wystąpienie przewidziano około 20 min.) kończyć będą się dyskusją.

Program konferencji:


PANEL 1

10:00 - 11:00 - Marzena Sobczak, dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, „Tematyka RPS w zakresie bezpieczeństwa środowiskowego i energetycznego”

- Marcin Gregorowicz, kierownik działu doradców energetycznych WFOŚiGW w Gdańsku, „Wsparcie działań z zakresu ochrony środowiska”

- Dyskusja


PANEL 2

11:15 - 12:30 - Adam Kopczyński, zastępca burmistrza Chojnic, pięć filarów walki ze smogiem w Gminie Miejskiej Chojnice

- Jacek Domozych, dyrektor wydziału budowlano - inwestycyjnego Urzędu Miejskiego w Chojnicach, „Poprawa gospodarki wodami opadowymi i roztopowymi jako przykład kompleksowego rozwiązania problemu retencji wód na terenie miasta Chojnice”

- Piotr Siergiej, Polski Alarm Smogowy, „Jak wygrać ze smogiem w Chojnicach?”

- Chojnicki Alarm dla Klimatu, działalność stowarzyszenia na terenie miasta Chojnice

- Dyskusja

Anna Zajkowska